Republikánska debata prebehla bez ostrých konfliktov

11.03.2016 08:04

Bez ostrých vzájomných konfliktov prebehla vo štvrtok ďalšia z republikánskych televíznych debát, ktorá sa tentoraz odohrala pred kamerami stanice CNN na Floride.

Štvorica prezidentských kandidátov sa päť dní pred kľúčovými primárkami v tomto ľudnatom štáte pustila do vecnej diskusie o témach imigrácie, voľného obchodu či klimatických zmien.

Narozdiel od minulých debát sa kvarteto uchádzačov o prezidentskú nomináciu pozeralo na rad otázok podobne a útoky voči suverénnemu lídrovi doterajšieho priebehu primárok Donaldovi Trumpovi boli iba ojedinelé.

Všetkých súperov proti sebe populistický magnát zjednotil iba v jednom prípade, keď sa rázne vymedzili voči ďalšiemu z jeho kontroverzných protiislamských výrokov. Trump vo štvrtok vyhlásil, že stúpenci islamu „nás nenávidia“. „Máme vážny problém s nenávisťou. Čelíme ohromnej ​​nenávisti,“ povedal Trump.

Floridský senátor Marco Rubio kritizoval tento výrok, kvôli ktorému požaduje kľúčová moslimská organizácia v USA ospravedlnenie, a označil amerických moslimov za patriotov. Taktiež Ted Cruz a John Kaich sa voči Trumpovi v tomto bode vymedzili.

Inak sa však debata niesla v nezvyčajne kľudnom a vecnom duchu, keď sa Trump snažil prvýkrát v rámci televíznych diskusií pôsobiť ako zjednotiteľ roztrieštenej Republikánskej strany. Texaský senátor Cruz sa vytrvalo prezentoval ako konzervatívec, ktorý narozdiel od názorovo nevyhraneného Trumpa v priamom súboji porazí očakávanú demokratickú súperku Hillary Clintonovú.

Rubio, pre ktorého budú primárky v domovskom štáte existenčné, sa v debate pokúsil zaujať ako predstaviteľ novej generácie republikánskej politiky. Kasich zase cielil predovšetkým na voličov vo svojom Ohiu sľubmi pozitívnych ekonomických zmien.

Debata v Miami bola považovaná za jednu z posledných možností, ako môžu predstavitelia tradičných republikánskych prúdov zastaviť nevyspytateľného miliardára Trumpa na ceste k nominácii. Podľa prieskumov je pred utorkovým nominačným súbojom na Floride, v Ohiu a ďalších troch štátoch Trump jasným favoritom.

Na Floride, sa hrá o 99 delegátov. V Ohiu, odkiaľ pochádza posledný z kandidátov John Kasich, je to 66. V oboch prípadoch berie víťaz väčšinovým systémom všetky hlasy. Spolu s ďalšími tromi štátmi (Illinois, Severná Karolína, Missouri) sa budú rozdeľovať hlasy celkom 367 delegátov.

Podľa aktuálneho prepočtu agentúry AP má Trump zatiaľ podporu 458 delegátov, Cruz 359 a Rubio 151, štvrtý Kasich získal 54 delegátov. Pre nomináciu Republikánskej strany je nutné mať hlasy 1 237 delegátov. Floridská debata mala voličom priblížiť názory kandidátov okrem iného na imigráciu, klimatické zmeny či voľný obchod.

Práve pri tejto téme prišlo k ďalšiemu zo stretov, keď Cruz spochybnil Trumpovu snahu zaviesť až 45 percentné clo na dovoz niektorých tovarov z Číny a ďalších krajín. „Ľudia si potom budú kupovať domáce výrobky. Postavíme tú naše továrne a budeme vyrábať vlastné produkty,“ snažil sa presvedčiť divákov o zmysluplnosti svojho plánu newyorský magnát, ktorý sám niektoré produkty svojich firiem vyrába v Číne.

Konzervatívny senátor však označil zamýšľané clo za príčinu budúceho zvýšenia cien pre Američanov. „Clo je daň, ktorú zaplatíte vy, Američania,“ vyhlásil.

V otázkach imigrácie či klimatických zmien však celé kvarteto prezentovalo podobné konzervatívne návrhy. Spojené štáty v prípade víťazstva kohokoľvek z nich budú tvrdo postupovať voči ilegálnym imigrantom a zmierni súčasnú politiku podporu obnoviteľných zdrojov presadzovanú Barackom Obamom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#republikáni #debata #americké prezidentské voľby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku