Vatikánsky prelát sa priznal k úniku dokumentov v škandále Vatileaks II

Vatikánsky prelát sa v pondelok na súde priznal, že poskytol dôverné dokumenty médiám. Ángel Lucio Vallejo Balda súčasne vyhlásil, že ho k tomu zmanipulovala jeho spoluobžalovaná, ktorá tvrdila, že je špiónka, informovala tlačová agentúra Reuters.

15.03.2016 07:19
debata (5)

Proces s Vallejom a ďalšími štyrmi obžalovanými v škandále známom ako Vatileaks II v pondelok pokračoval po viac než trojmesačnom odročení. Kauza sa týka vlaňajšieho vydania dvoch kníh založených na uniknutých dokumentoch, ktoré opisujú Vatikán ako miesto sužované korupciou, kde pápež František čelí tvrdému odporu voči svojmu programu.

Vallejo bol prvým obvineným, ktorý vypovedal. Po naliehaní obžaloby a predsedajúceho sudcu odpovedal „áno“ na otázku, či poskytol novinárom uniknuté dokumenty. Povedal tiež, že autorovi jednej z kníh dal približne 85 hesiel a tým prístup k elektronickým dokumentom a e-mailovým kontám vo Vatikáne.

Väčšina z trojhodinového vypočúvania Valleja, 54-ročného španielskeho monsignora, sa týkala jeho vzťahu s Francescou Chaouquiovou (35), vydatou konzultantkou pre komunikáciu s verejnosťou. Obaja boli členmi medzičasom zrušenej komisie, ktorú pápež František vytvoril, aby mu radila v otázkach ekonomických a úradných reforiem.

Vallejo súdu povedal, že vzťah s Chaouquiovou bol „pre mňa ako kňaza jasne kompromitujúci“. Spomenul napríklad, ako raz vošla do jeho izby v hoteli vo Florencii.

Vallejo ju obvinil, že ho zastrašovala a zmanipulovala s cieľom získať stále pracovné miesto vo Vatikáne po ukončení práce ich komisie. Podľa vlastných slov dostal aj výhražné správy od Chaouquiovej manžela, ktorý pracoval pre vatikánsku komisiu ako odborník na informačné technológie.

Prelát vyhlásil, že sa následne cítil uväznený „v situácii, z ktorej niet úniku“. Vallejo tvrdí, že mu Chaouquiová povedala, že je vysokopostavenou pracovníčkou talianskych tajných služieb, pričom mu ponúkala, že využije svoje konexie, aby mu vybavila stretnutie s prezidentom USA Barackom Obamom počas jeho návštevy Vatikánu v roku 2014.

Monsignora vrátili pred niekoľkými dňami do cely vo Vatikáne po tom, ako vyšetrovatelia zistili, že porušil podmienky domácej väzby, keď telefonicky komunikoval s novinármi. Chaouquiová, ktorá je v pokročilom štádiu tehotenstva, sa zúčastnila na pondelkovom pojednávaní a výraz jej tváre naznačoval, že nesúhlasí s tvrdeniami Valleja, píše Reuters.

Vatikán kriminalizoval zverejňovanie dôverných oficiálnych dokumentov v roku 2013 po predošlom škandále okolo ich úniku, ktorý médiá nazvali Vatileaks a ktorý prišiel pred rezignáciou pápeža Benedikta XVI.

Novinári Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi minulý rok vydali knihy založené na dokumentoch, ktoré podľa vatikánskych predstaviteľov dostali od Chaouquiovej, Valleja a jeho asistenta Nicolu Maia.

Novinári sú obvinení z toho, že vyvíjali tlak na Valleja a Chaouquiovú, aby získali dokumenty. Obžalovaným hrozia v prípade uznania viny tresty vo výšky do ôsmich rokov väzenia.

Chaouquiová, ktorej výpoveď sa očakáva budúci týždeň, poskytnutie tajných dokumentov poprela. Z piatich obžalovaných je obyvateľom Vatikánu len Vallejo, zvyšní sú talianski občania. Proces pokračuje dnes ďalším vypočúvaním Valleja.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Vatikán #škandál #únik informácií