Afganský prezident tvrdí, že IS je 'na úteku' z jeho krajiny

Afganský prezident Ašraf Ghaní povedal, že vo východoafganskej pohraničnej provincii Nangarhár, kde sa v uplynulých mesiacoch militanti zmocnili niektorých odľahlých oblastí, je Islamský štát už "na úteku".

15.03.2016 15:55
Ašraf Ghaní, Jens Stoltenberg Foto: ,
Jens Stoltenberg (vľavo) prisľúbil afganskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu, že NATO bude naďalej finančne podporovať afganské bezpečnostné sily.
debata (7)

Vyjadril sa tak na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorý je na dvojdňovej návšteve Afganistanu, informovala agentúra AP.

Ghaní uviedol, že v Nangarháre bojovala s extrémistami „elitná divízia“ armády. Bojovníkov, ktorí vyhlásili vernosť Islamskému štátu, tam podľa neho rozprášili.

Afganský prezident pripísal tento úspech rozsiahlym pozemným operáciám, ktoré majú intenzívnu leteckú podporu a zapojili sa do nich skúsení velitelia vo výslužbe z elitného komanda.

Podľa vyjadrenia afganských predstaviteľov sa k IS v krajine pripojili prevažne nespokojní členovia hnutia Taliban, ktorí sú sklamaní z toho, že sa tomuto hnutiu nedarí zvrhnúť vládu v Kábule.

Stoltenberg podľa agentúry DPA prisľúbil, že NATO bude naďalej finančne podporovať afganské bezpečnostné sily, ktoré aliancia prostredníctvom svojej misie Rozhodná podpora podporuje aj poskytovaním výcviku, expertných odporúčaní i asistencie.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #NATO #Taliban #Jens Stoltenberg #Ašraf Ghaní #IS #Nangarhár