Al-Káida v Afrike sa vyhráža útokom Francúzsku a Západu

Odnož al-Káidy v severnej Afrike pohrozila útokmi Francúzsku a ďalším krajinám, ktoré prispievajú do boja proti džihádistom na kontinente.

16.03.2016 08:17
AQIM, Grand Bassam, Pobrežie Slonoviny Foto: ,
Polícia sa pripravuje na kontrolu hotela kordón Etoile du Sud po útoku ozbrojencov zo severoafrickej vetvy al-Káidy, v Grand Bassam na Pobreží Slonoviny.
debata (4)

Informovala o tom v utorok organizácia SITE, ktorá monitoruje aktivity militantov na internete. Odnož s názvom Al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) zverejnila odkaz, v ktorom uviedla, že nedeľný útok v plážovom stredisku v meste Grand-Bassam v západoafrickom Pobreží Slonoviny bol odplatou Francúzsku.

Šiesti militanti z AQIM spustili na pláži v Grand Bassame paľbu, pričom zabili 15 turistov a troch príslušníkov špeciálnych jednotiek. Medzi 15 civilnými obeťami boli štyria občania Francúzska, ako aj turisti z Burkiny Faso, Kamerunu, Mali a Nemecka.

Extrémisti napísali v pondelok na Twitteri odkaz, že útok bol varovaním Západu a že zničia bezpečnosť jeho občanov, ak členov AQIM nenechajú na pokoji na ich územiach v Saheli, teda v regióne pod púšťou Sahara. Ozbrojené sily pod vedením Francúzska vytlačili v roku 2013 túto militantnú skupinu z jej bášt v severnom Mali.

Varovanie odnože al-Káidy prišlo práve v čase, keď francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault a francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve navštívili Pobrežie Slonoviny a stretli sa s jeho prezidentom Alassanom Ouattarom. Lídri navštívili aj mesto Grand-Bassam.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Afrika #džihád #západ #Pobrežie Slonoviny #al-Káida #AQIM