Americký generál Ben Hodges: NATO nie je bunker

"Mnoho ľudí tvrdí, že útok Ruska v Pobaltí je veľmi nepravdepodobný. Ja to vravím tiež. Ale chcem, aby nepravdepodobným aj zostal,“ vyhlásil americký generál Ben Hodges na stretnutí s novinármi, ktoré zorganizovala Stredoeurópska strategická rada.

16.03.2016 13:00
Ben Hodges Foto: ,
Generál Ben Hodges, veliteľ americkej armády v Európe.
debata (172)

Predpokladáte, že ešte pred summitom Severoatlantickej aliancie v júli vo Varšave sa stretne Rada NATO – Rusko?

Neviem. Je dôležité, aby Rusko pochopilo, že sa v našich vzťahoch nevrátime k bežným starým vzťahom. Nie som expert na zasadnutie rady. Ale ako hovorím, ide o to, aby sme nedávali signál, že sa veci vracajú do starých koľají. Rusko stále okupuje časť Ukrajiny. Zhoršilo problémy v Sýrii (rozhovor vznikol predtým, ako prezident Vladimir Putin oznámil začatie sťahovania jednotiek zo Sýrie, pozn. red.). Mali by sme sa rozprávať len preto, aby sme sa rozprávali? Niektorí ľudia, ktorí určite majú dobré zámery, tvrdia, že áno. Hovoríme však s niekým, kto stále klame.

V Sýrii sa USA s Ruskom rozprávajú, aj o tom, aby nedošlo náhodne k vojenskému konfliktu. Washington dokonca Moskve povedal, kde má špeciálne jednotky. Myslíte si, že by bola potrebná ešte širšia takáto diskusia?

Máme Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE), čo je skvelé. USA tam majú veľvyslanca, Rusko má v nej zástupcu. Formát na diskusie už existuje. Máme tiež OSN. Máme všetky možné fóra, kde sa môžu stretnúť nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident François Hollande, ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Neviem, či by sme niečo dosiahli, keby sme k tomu pridali novú štruktúru. Rusko sa musí začať správať zodpovedne, aby sme sa vrátili k normálnym vzťahom.

Veliteľ jednotiek NATO v Európe generál Philip Breedlove povedal, že Rusko a sýrsky prezident Bašár Asad využívajú utečencov ako zbraň. Súhlasíte?

Určite. Aký je dôvod, aby ste na obývané zóny zhadzovali barelové bomby? Len aby ste zabili čo najviac ľudí, aby ste ich vystrašili a vyhnali z domovov a urobili z nich problém niekoho iného. Presne to sa deje.

Kto sú však naši spojenci v Sýrii? USA sa snažili vycvičiť rebelov, ktorí dostali aj zbrane. Máte kontakty s Kurdmi. Ale celkovo je dosť problém určiť, kto sú spojenci.

Sýria je mimo môjho záberu. Nemyslím, že vám viem povedať, čo robí ktorá organizácia. Máte však pravdu v tom, že situácia je veľmi problematická. Jedným z dôvodov, prečo sme sa už nedopracovali k mierovému riešeniu, je, že sme sa snažili určiť, ako to funguje, kto je kto. Zažil som to v Iraku. Jeden deň mi niekto tvrdil, že zastupuje nejaký kmeň, druhý deň to hovoril iný človek. Môže to byť veľmi mätúce. Dôležité je, že máme podporu Európy. Nemecko robí množstvo roboty, mnohí si to ani neuvedomujú. Aj Briti, Francúzi, iní. Táto kríza si však vyžaduje vodcovstvo arabských krajín. Lebo hovoríme aj o zástupnej vojne medzi sunnitmi a šiitmi. To ešte všetko sťažuje. A potrebujeme pomoc od ľudí, ktorí na druhej strane tvrdia, že chcú zničiť Izrael, čo nikto nepripustí. Takže nehovoríme o konflikte, kde je to jasné, že dobrí bojujú proti zlým.

Čo očakávate od ukrajinských lídrov? Ste vojak, ale ako vnímate tempo politických, ekonomických reforiem a momentálnu vládnu krízu?

Dôverujem nášmu veľvyslancovi Geoffreymu Pyattovi, ktorý každý deň pracuje s vládou v Kyjeve a pripomína jej, že sa musí pohnúť dopredu, čo sa týka reforiem. Ale Ukrajina je stále aj vo vojne. Nie je jednoduché v takejto situácii budovať inštitúcie. Som však optimistický.

Na summite NATO vo Walese v septembri 2014 sa krajiny aliancie zaviazali, že budú zvyšovať obranné rozpočty. Mali by vydávať dve percentá HDP na obranu. Slovensko chce do roku 2020 dosiahnuť 1,6 percenta. Robí Európa dosť na to, čo sa týka obrany?

Nie. Nie je to dosť. Hýbeme sa správnym smerom. Krajiny sa však zaviazali k dvom percentám. Ako vravím, je to pohyb správnym smerom, ale 1,6 percenta nie je dosť. NATO nie je bunker, do ktorého sa krajiny skryjú. Je to organizácia kolektívnej bezpečnosti, ktorá si vyžaduje, aby sa zapojil každý. Dôležité je využitie peňazí. Podstatná je modernizácia, výcvik, výstroj a výzbroj pre vojakov a vojačky, ale aj ich vzdelávanie.

Rusko vytvára zóny či už v Pobaltí, ale aj v Čiernom mori, ktoré by mohli sťažiť pohyb jednotiek NATO. Je na to aliancia pripravená?

Je to vážny problém. V Kaliningrade má Rusko viac ako 20-tisíc vojakov, letecké a námorné kapacity. Hlavným problémom sú tam protilodné strely, ktoré môžu zasiahnuť celé Baltické more. Majú tam rakety Iskander, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice, majú aj výraznú protileteckú obranu. Keby sa Rusko rozhodlo vytvoriť pozemný most z Kaliningradu cez Litvu do Bieloruska, alebo cez inú časť Pobaltia, bolo by veľmi zložité, aby sme tomu zabránili. Mnoho ľudí tvrdí, že je to veľmi nepravdepodobné. Ja to vravím tiež. Ale chcem, aby to nepravdepodobné aj zostalo. Preto zlepšujeme naše spravodajské kapacity, aby sme lepšie pochopili, čo sa deje. Keby sa Rusko rozhodlo zaútočiť, bol by to hybridný konflikt. Infovojna, kyberútok, využitie zelených mužíkov. Musíme tomu zabrániť. Preto bude kľúčové chápať, čo sa deje. Keby malo k niečomu dôjsť, musíme konať rýchlo. Aj rozhodnutia budú musieť byť okamžité. Bude si to vyžadovať odvahu politických lídrov. Lebo sa budú musieť rozhodovať na základe nedokonalých informácií.

© Autorské práva vyhradené

172 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Ben Hodges