Rusko odíde zo Sýrie do dvoch až troch dní, vrátiť sa vie do pár hodín

Rusko dokončí odsun väčšiny svojho kontingentu vojenského letectva zo Sýrie do dvoch až troch dní.

17.03.2016 13:45
Viktor Bondarev, Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Putin a veliteľ vzdušných síl Viktor Bondarev počas slávnostného vyhlásenia výsledkov pre vojakov, ktorí sa vracajú zo Sýrie.
debata (105)

V rozhovore pre vydanie novín Komsomolskaja pravda, ktoré cituje agentúra Reuters, to uviedol veliteľ Vojenských vzdušných síl Ruskej federácie (VVS) Viktor Bondarev.

Bondarev spresnil, že do Ruska sa vracajú hlavne lietadlá a vrtuľníky, avšak odmietol sa vyjadriť k ich počtu. Podľa agentúry Reuters v stredu stiahli skoro polovicu ruských síl.

Takzvaná humajmímska skupina sýrskej opozície vyhlásila, že s odsunom súhlasí a rozumie dôvodom tohto rozhodnutia, vyhlásil podľa agentúry TASS líder predmetnej skupiny Ilian Masád. „Bolo dôležité spraviť isté pozitívne gesto voči ľuďom, ktorí sú proti (sýrskemu prezidentovi Bašárovi) Asadovi,“ uviedol Masád.

Podľa neho význam prítomnosti ruských vojenských síl v Sýrii poklesol dôsledkom uzavretia dohody o prímerí, ktorú podpísalo niekoľko opozičných skupín. Masád stojí na čele delegácie internej sýrskej opozície. Tá je známa ako humajmímska skupina, ktorá sa zúčastňuje na prebiehajúcich mierových rozhovoroch v Ženeve.

Putinove sily sa dokážu vrátiť do niekoľkých hodín

V pondelkovom vyhlásení Kremľa sa uvádza, že na odsune sa Bašár Asad dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Úloha, ktorú ministerstvo obrany a ozbrojené sily pred sebou mali, bola bezo zvyšku splnená,“ povedal Putin ministrovi obrany Sergejovi Šojgu.

Rusko však ponechá v krajine vojenské stredisko, ktoré bude monitorovať dodržiavanie prímeria, píše sa v danom vyhlásení.

„Ak to bude potrebné, Rusko je doslova v priebehu niekoľkých hodín schopné zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v regióne do objemu adekvátneho situácii a využiť arzenál všetkých druhov, ktoré máme k dispozícii,“ uviedol Putin na stretnutí s príslušníkmi ruskej armády.

Podľa agentúry TASS Putin súčasne poznamenal, že Rusko by k tomu pristúpilo nerado, lebo „vojenská eskalácia – to nie je naša voľba“. Zdôraznil tiež, že Rusko sa preto „spolieha na zdravý rozum všetkých strán“, na oddanosť sýrskeho vedenia i opozície mierovému procesu. Agentúra Reuters uviedla, že Putin označil ruskú misiu v Sýrii za úspech.

Rusko začalo v Sýrii uskutočňovať nálety zamerané proti teroristickým skupinám Islamský štát (IS) a Front an-Nusra koncom septembra minulého roka. Putin uviedol, že v boji proti teroristickým skupinám bude Rusko pokračovať. Západ však Moskvu obviňuje z toho, že útočí aj na takzvanú umiernenú opozíciu.

Prezident uviedol, že ministerstvo obrany vydalo na kampaň v Sýrii 33 miliárd rubľov. Agentúra AFP píše, že Rusko nasadilo v Sýrii zhruba päťdesiat útočných lietadiel, bombardérov a vrtuľníkov. Moskva nikdy presné počty o nasadených silách nezverejnila. Odhadovalo sa, že Rusko malo v Sýrii asi 4 000 mužov a 80 bojových lietadiel a vrtuľníkov.

105 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #mierové rokovania #Vladimir Putin #prímerie #Bašár al-Asad #IS #An-Nusra #humajmímska skupina