Podľa Vallsa odišlo z Francúzska asi 600 ľudí k IS

Viac než 600 ľudí už odišlo z Francúzska do Sýrie a Iraku a okolo 800 ďalších tam chce odísť, aby sa pridali k extrémistickej skupine Islamský štát (IS).

21.03.2016 14:28
debata

Uviedol to v nedeľu francúzsky premiér Manuel Valls. Tieto čísla ukazujú, že počet ľudí, ktorí sa pridávajú IS, sa sotva znižuje. A to aj napriek bombardovaniu jeho bášt a zákroku francúzskych úradov proti džihádistom po dvoch závažných teroristických útokoch v krajine z minulého roka, napísala agentúra Reuters.

„Bojujeme na vlastnej pôde,“ povedal Valls vo vystúpení pred stúpencami vládnucej Socialistickej strany. „Každý deň… sledujeme siete, odhaľujeme bunky, zatýkame jednotlivcov. Vieme o 2 029 občanoch alebo obyvateľoch Francúzska, ktorí sa zaplietli do džihádistických sietí.“

Valls spresnil, že medzi džihádistickými bojovníkmi v Sýrii a Iraku sa v súčasnosti nachádza 609 osôb, ktoré sú francúzskymi občanmi alebo majú trvalý pobyt vo Francúzsku. Patrí k nim 283 žien a 18 neplnoletých. Takmer 170 ľudí z Francúzska v Sýrii alebo Iraku zabili a 300 ďalších sa z týchto krajín do Francúzska vrátilo.

„Takmer 800 ľudí by podľa spravodajských služieb chcelo odísť do týchto vojnových zón,“ dodal Valls s tým, že tisícku ľudí francúzske úrady ostro sledujú.

Vo februári 2015, niekoľko týždňov po útokoch v Paríži, pri ktorých zahynulo 17 ľudí, Valls oznámil, že na džihádistické siete je napojených 1 400 občanov alebo obyvateľov Francúzska. Z nich 410 sa vtedy nachádzalo v Sýrii alebo Iraku a asi 80 ich tam zahynulo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Sýria #Irak #džihád #IS