Proislamistická vláda v Líbyi vyhlásila stav ohrozenia

25.03.2016 08:26

Islamistami podporovaná líbyjská vláda sídliaca v Tripolise v piatok vyhlásila stav ohrozenia po správach, že do mesta pricestovali štyria členovia vlády národnej jednoty konštituujúcej sa z iniciatívy OSN.

Proislamistická vláda národnej spásy vo svojom vyhlásení uviedla, že nariadila zložkám ministerstva obrany, polovojenským oddielom a bezpečnostným zložkám, aby posilnili kontroly a hliadkovanie.

Tripoliská vláda – jedna z troch vlád existujúcich v krajine -nedávno opakovane varovala OSN pred pokusmi inštalovať vládu národnej jednoty v Tripolise.

Západ s vládou národnej jednoty spája nádej, že sa podarí ukončiť chaos v Líbyi, ktorý je živnou pôdou pre nárast vplyvu extrémistickej organizácie Islamský štát. Na čele vlády národnej jednoty je Fájiz Sarrádž, ktorý avizoval, že koncom marca sa chce presunúť do Tripolisu. Ním vedená vláda momentálne sídli v Tunise.

Vláda národnej jednoty by mala nahradiť dve súperiace vlády, ktoré momentálne existujú v Líbyi: jednej dominujú islamisti a jej sídlom je Tripolis, zatiaľ čo druhá pôsobí v meste Tobruk na východe krajiny a na rozdiel od tripoliskej je uznaná medzinárodným spoločenstvom za legitímnu.

Toto dvojvládie v Líbyi vyvolal chaos, ktorý v krajine nastal po páde vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Líbya #Tripolis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku