Iracký parlament dal ultimátum na zostavenie novej vlády

Iracký parlament dal premiérovi Hajdar Abádímu do štvrtka čas na to, aby predstavil novú vládu technokratov. Tlak na vládne zmeny vyvolávajú protesty stúpencov šiitského duchovného Muktadu Sadra, ktorí chcú, aby vláda vykonala sľúbené reformy. Protestujú v Bagdade, ale aj v Basre.

28.03.2016 17:31
debata (1)

Pre štvrtkové ultimátum zdvihlo ruku 170 z 245 členov parlamentu. „Ak Abádí nepredstaví novú vládu, bude to v sobotu musieť parlamentu vysvetliť,“ povedal poslanec Hajdar Mutlak z koalície Právny štát bývalého premiéra Núrího Málikího, ktorá má v parlamente väčšinu.

Abádí v čase minuloročných masových demonštrácií sľúbil, že vytvorí vládu technokratov, ktorá bude bojovať proti korupcii, ktorá ochromuje politiku. Naráža však na silný odpor mnohých strán, ktoré sa nechcú nechať pripraviť o výhody.

Už desať dní na sľubované reformy intenzívne tlačia Sadrovi stúpenci, ktorí organizujú protestné akcie okrem iného v blízkosti zóny, v ktorej sídlia iracké úrady a zahraničné zastupiteľstvo. V nedeľu do tejto zóny prišiel sám Sadr, ale stúpencov požiadal, aby zostali mimo tejto silne stráženej oblasti. Koncom februára Sadr hrozil, že ak nebudú požiadavky splnené, zaútočia jeho ľudia na úrady. Dvanásteho marca potom duchovný povedal, že vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde.

O pondelňajšom rozhodnutí parlamentu informovali iracké médiá vrátane televízie, ktorá použila titulok „konečné ultimátum“. „Ak Abádí do štvrtka nezostaví novú vládu, bude musieť odpovedať na otázky v parlamente. Začne proces, ktorý povedie k hlasovaniu o nedôvere,“ vyhlásil poslanec Jásir Husajní zo Sadrovho bloku.

Sadr patrí ku klanu, ktorý bol prenasledovaný za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Po jeho zvrhnutí v roku 2003 pri západnej invázii potom Sadrove milície bojovali proti americkej armáde, kým sa k nej nepripojili k boju proti sunnitským radikálom. V Iraku sa hromadia humanitárne problémy a na ich riešenie chýbajú peniaze. Tvrdí, že príčinou sú náklady na boj proti radikálom z Islamského štátu, ktorý trvá od roku 2014. Mimo domovy sú kvôli nemu cez tri milióny Iračanov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak