Rusko naďalej posiela do Sýrie lode so zbraňami, tvrdí Reuters

Ruský ľadoborec Jauza vyplával z čiernomorského prístavu Novorossijska do sýrskeho Tartúsu krátko po 14. marci, keď prezident Vladimir Putin ohlásil čiastočné stiahnutie ruských síl zo Sýrie. Jauza je jedným z plavidiel, ktoré mali zabezpečovať zásobovanie ruského kontingentu v Sýrii, a myslelo sa, že po obmedzení ruských operácií sa vráti do domovského prístavu v Severnom ľadovom oceáne. Podľa agentúry Reuters však ťažko naložená loď pláva k Sýrii zrejme s novou dodávkou zbraní.

30.03.2016 10:29
putin Foto:
Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu.
debata (30)

Na tej istej trase plávajú ďalšie ruské lode a podľa Reuters o ich ťažkom náklade svedčí hlboký ponor. Rusko je podľa agentúry odhodlané udržať svoju vojenskú infraštruktúru v Sýrii a ďalej zásobovať sýrsku armádu zbraňami.

Ruská armáda operuje v Sýrii na základniach Hmímím a Tartús. Putin vyhlásil, že si ich Rusko ponechá obe a že im zabezpečí ochranu.

Rusko začalo bojovať v sýrskej vojne vlani v septembri a Moskva nikdy nespresnila, aký veľký kontingent tam poslala. Ani teraz nie je jasné, čoho presne sa Putinom nariadené čiastočné stiahnutie týka. Reuters odhaduje, že Rusko malo v Sýrii 36 bojových lietadiel a asi polovicu ich stiahlo. V pondelok boli zo Sýrie odvezené tri ťažké vrtuľníky. Analytik Michail Barabanov povedal, že „hlavná časť kontingentu v Sýrii zostala, takže nie je dôvod ani obmedzovať presuny" zásob. „Udržané budú tiež zbrojné dodávky sýrskej armáde," povedal.

Reuters tvrdí, že je zrejmé, že Rusko od polovice marca nijako neobmedzilo prevádzku svojich lodí Bosporom a že nahradilo svoje vojnové lode v Stredozemnom mori novými. Sú v dosahu sýrskeho pobrežia, môžu chrániť nákladné lode a poskytujú Rusku možnosť používať z mora riadené strely. V Stredozemnom mori má Rusko cez desať vojenských lodí vrátane plavidla Zeljonyj dol vybaveného riadenými strelami schopnými zasiahnuť ciele s trojmetrovou presnosťou.

Ruské ministerstvo obrany neodpovedalo agentúre na otázky týkajúce sa dôvodov prítomnosti ruského námorníctva v Stredozemnom mori ani prípadných plánov na ich obmedzenie. Barabanov povedal, že Rusko nemá toľko lodí, aby ich mohlo držať trvalo v tejto oblasti.

Reuters vychádza z fotografií ruských lodí zhotovovaných v Bospore. Je na nich vidieť, že ich paluby boli oveľa nižšie na ceste smerom k Sýrii než na spiatočnej plavbe. Podľa Reuters smerovali lode so zbrojným nákladom a vojenskými autami do Sýrie štrnásť dní pred Putinovým marcovým rozhodnutím. Reuters so svojou monitorovacou technikou zaznamenal, že k Sýrii mierila s nákladom vojenských áut tiež prepravná loď Alexander Tkačenko. Na niekoľko dní však náhle vypadla z rádiového spojenia a objavila sa znova, až keď bola na spiatočnej ceste do Ruska. „Jediné vysvetlenie je, že v tom čase z nejakého dôvodu vypla svoje rádiové hlásenie," píše agentúra.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy