Informovali o tom svetové tlačové agentúry. Dôvodom je odpor opozičných poslancov a senátorov, ktorí údajne nie sú ochotní pristúpiť na kompromis.
„Časť opozície sa k zmene ústavy stavia odmietavo,“ uviedol prezident Hollande po zasadnutí kabinetu. „Rozhodol som sa túto debatu ukončiť,“ dodal. Národné zhromaždenie ovláda vládna ľavica, v senáte má väčšinu väčšinu opozičná pravica.
Plán na ústavnú zmenu, ktorá by umožnila odobrať francúzske štátne občianstvo usvedčenému teroristovi, ktorý má okrem neho aj pas iného štátu, oznámil Hollande v reakcii na minuloročné novembrové atentáty v Paríži. Navrhovaná reforma počítala aj s možnosťou jednoduchšieho a rýchlejšieho vyhlasovania výnimočného stavu v krajine.
Proti návrhu sa stavali predovšetkým poslanci Ľavicového frontu, rebeli v Socialistickej strane, časť skupiny ekologistov a niekoľko desiatok republikánskych poslancov, ktorí reformu označili za „zbytočnú a nebezpečnú“.
Na protest proti plánovanému odnímaniu štátneho občianstva kabinet premiéra Manuela Vallsa opustila koncom januára ministerka spravodlivosti Christiane Taubiraová. Osudnou sa však nakoniec novele stala podľa AFP neschopnosť pravicových a ľavicových poslancov zhodnúť sa na kompromisnej podobe textu.
Odporcovia návrhu kritizovali predovšetkým fakt, že by vznikli dve nerovnoprávne skupiny občanov. Ľudia s dvojitým občianstvom by o svoj francúzsky pas mohli prísť, zatiaľ čo ľudia, ktorí majú len francúzske občianstvo, nie.
Pri atentátoch z 13. novembra 2015 skupina prevažne francúzskych a belgických islamistov arabského pôvodu povraždila 130 ľudí a ďalších najmenej 350 osôb zranila. Vo Francúzsku odvtedy platí výnimočný stav.