V Moskve zadržali 18 údajných verbovačov IS

V Moskve zadržali 18 stúpencov teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

30.03.2016 17:29
debata (7)

Informovala o tom agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroj z bezpečnostných zložiek. „Z predbežných informácií vyplýva, že vyhľadávali a verbovali v Moskve nových členov,“ uviedol zdroj.

Záťah sa odohral už 29. marca, a to na niekoľkých miestach. Podľa neho skupinu zadržali počas spoločnej operácie polície a Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Bezpečnostné zložky zhabali rôzne elektronické zariadenia a veľké množstvo dokumentov so známkami falšovania.

„V súčasnosti sa zisťuje totožnosť zadržaných. Preveruje sa tiež, či patria k medzinárodným extrémistickým a teroristickým organizáciám,“ povedal zdroj agentúre Interfax.

Väčšina zadržaných pochádza z Uzbekistanu, našli sa však u nich doklady vyhotovené pre občanov rôznych krajín, napríklad turecké vodičské preukazy.

„Podľa operatívnych údajov sa falošné dokumenty vyhotovené touto skupinou využívali na to, aby členovia Islamského štátu mohli vstúpiť do Ruska, alebo naopak, odtiaľ odísť, a to bez vzbudenia pozornosti,“ dodal zdroj.

Polícia podľa zdroja agentúry RIA Novosti podozrieva zatknutých, že sú verbovači radikálnej organizácie Islamský štát, ktorá bojuje v Sýrii a Iraku, a že sa hlásiaci tiež k teroristickým útokom spáchaným v západnej Európe a na ruskom severnom Kaukaze.

Rusko-turecké vzťahy sú viac ako napäté od vlaňajšieho novembra, keď turecké stíhačky na sýrsko-tureckej hranici zostrelili ruský bombardér Su-24. Moskva na to odpovedala zavedením protitureckých sankcií.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #verbovanie #IS