„Rusko ignoruje všeobecne akceptované normy správania a porušuje pravidlá medzinárodných vzťahov. To predstavuje hrozbu a výzvu pre nás všetkých,“ povedal Hammond novinárom.
Gruzínsko v auguste 2008 zviedlo s Ruskom krátku vojnu o separatistické provincie Abcházsko a Južné Osetsko. Ich nezávislosť však okrem Moskvy a hŕstky ruských spojencov svet neuznáva. Gruzínsko označuje Abcházsko a Južné Osetsko, kde sú rozmiestnení ruskí vojaci, za okupované územia.
„Nezabudli sme, že konflikty v Abcházsku a Južnom Osetsku zostávajú nevyriešené. Veľká Británia zostáva verná myšlienke nezávislosti a územnej celistvosti Gruzínska. Británia jasne hovorí, že krajiny ako Gruzínsko majú mať možnosť vybrať si svoju budúcnosť samy, bez vonkajšieho vplyvu,“ povedal podľa stanice BBC Hammond.
V Gruzínsku rokoval s premiérom Giorgim Kirikašvilim a navštívil ropovod, ktorý prevádzkuje britská spoločnosť BP.
Británia dôsledne kritizuje ruskú politiku za anexiu Kryme na jar 2014 a za nálety ruského letectva v Sýrii. Stiahnutie ruských síl Hammond nedávno prirovnal k situácii, keď manžel prestane biť svoju ženu.
Tbilisi však vyzval Rusko ku konštruktívnejšej úlohe na svetovej scéne a pripomenul, že rešpektovanie medzinárodných noriem je predpokladom k zlepšeniu spolupráce.