Dánsky zákon by mal imámom zabrániť kázať radikálne postoje

Dánska vláda chce sprísniť zákony, aby zabránila islamským duchovným v krajine kázať radikálne postoje.

31.03.2016 14:11
debata (4)

V stredu to podľa portálu The Local oznámil dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen. „V Dánsku máme kazateľov, ktorí v skutočnosti zneužívajú naše slobody, keď kážu o nenávisti,“ povedal Rasmussen.

Jeho pravicová menšinová vláda už rokovala s opozičnými predákmi o možnostiach, ako imámom znemožniť hlásanie radikálnych postojov.

Medzi návrhmi je okrem iného po vzore Británie zriadenie zoznamu nežiaducich osôb, ktoré nesmú do krajiny pricestovať. Vláda chce tiež preveriť, či by bolo možné vyhlásiť za nelegálne také prejavy, ktoré by podkopávali dánske zákony. Ďalším opatrením by mohol byť úradný zákaz pre vybrané osoby navštevovať miesta bohoslužieb.

Rasmussen tiež povedal, že duchovných, ktorí nerešpektujú základné normy dánskej spoločnosti, by mali v budúcnosti zbaviť práva oddávať snúbencov. V posledných týždňoch sa v Dánsku diskutuje o situácii v niektorých mešitách, ktorých predstavitelia nerešpektujú dánske zvyklosti.

Debaty podnietil okrem iného aj dokumentárny program stanice TV2 s názvom Mešity za závojom. V dokumente bol napríklad imám, ktorý v mešite Aarhuse kázal o tom, že ženu by mali za mimomanželský sex ukameňovať. Obhajoval tiež bitie detí, ak sa nechcú modliť, či usmrtenie toho, kto zabije moslima.

V reakcii na program Aarhuse rozpustil komisiu pre šaríu, ktorá rozhodovala, či sa páry podľa islamského práva môžu rozviesť. Po odvysielaní dokumentu miestna radnica stiahla svoju podporu pre plánovanú výstavbu veľkej mešity.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #islam #radikáli #Dánsko #imáni #Lars Lökke Rasmussen