Ukrajinský prezident je proti prerušeniu stykov s Ruskom

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa vyslovil proti prerušeniu diplomatických vzťahov s Ruskom, ako to v stredu odporučil zahraničný výbor ukrajinského parlamentu, Najvyššej rady.

31.03.2016 21:50
Petro Porošenko Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na summite o jadrovej bezpečnosti vo Washingtone.
debata (36)

„Rada nepodporí tento návrh. Ani to neposudzujme. Je to iniciatíva pár poslancov,“ povedal Porošenko pri stretnutí s ukrajinskou komunitou vo Washingtone, kde sa zúčastňujú summitu o jadrovej bezpečnosti.

Kyjev sa podľa hlavy štátu potrebuje skôr sústrediť na vyvíjaní účinného nátlaku na Rusko, aby splnilo svoje záväzky z mierových dohôd z Minsku, najmä ohľadom stiahnutia ruských vojakov a zbraní z Donbasu na východe Ukrajiny.

Moskva stále popiera, že by na východ Ukrajiny vyslala svoje vojská, pripúšťa len, že po boku separatistov tam môžu bojovať ruskí dobrovoľníci.

Návrh uznesenia o prerušení diplomatických vzťahov s Ruskom predložili v polovici marca dvaja poslanci Radikálnej strany, jeden poslanec Bloku Petra Porošenka, poslanec strany Vlasť expremiérky Julie Tymošenkovej a jeden nezávislý zákonodarca. Nie je zatiaľ jasné, kedy by sa návrh mohol dostať na program snemovne.

Vzťahy medzi oboma štátmi sa prudko zhoršili po zvrhnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014. Nasledovala ruská anexia Krymu a vypuknutie konfliktu s proruskými separatistami v Donbase, ktorý si od predminulého apríla vyžiadal viac ako 9 000 životov.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #diplomacia #Ukrajina #Donbas #Porošenko #jadrová bezpečnosť
Flowers