Vyplýva to z dokumentov uniknutých z právnej firmy Mossack Fonseca, ktorých časť zverejnilo niekoľko popredných svetových médií.
V dokumentoch je údajne aj zhruba desiatka národných lídrov vrátane ukrajinského prezidenta Petra Porošenko, či členov čínskeho politbyra. Materiály hovoria rovnako o masívnych prevodoch ľuďmi z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina.
Dokumenty získal z anonymného zdroja nemecký denník Süddeutsche Zeitung, ktorý ich zdieľal s Medzinárodným združením investigatívnych novinárov (ICIJ) a s viac ako stovkou médií v 78 krajinách. Podľa britského denníka The Guardian ide o únik väčšieho množstva dokumentov, ako v roku 2010 zverejnil portál Wikileaks či pred tromi rokmi spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Novinári je analyzovali a overovali viac ako rok.
Dokumenty podľa BBC dokladajú, ako v Paname sídliaca poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svojim klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť platbe daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti.
Vedľa diktátorov či autoritárskych vládcov sú medzi klientmi firmy ukrývajúcimi svoj majetok v daňových rajoch napríklad Porošenko, pakistanský premiér Nawáz Šaríf či premiér Islandu Sigmundur Davida Gunnlaugsson, uviedla BBC.
Niekoľko miliónov uniknutých dokumentov označovaných ako „Panama Papers“ pochádza z interných záznamov firmy, tie najaktuálnejšie nesú minuloročný dátum. Vedenie firmy dlhodobo obvineniam z akýchkoľvek podobných aktivít odmieta.