Ukrajinské úrady nebudú vyšetrovať Porošenkove daňové manévre

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) zo zákona nemôže vyšetrovať presuny firiem prezidenta Petra Porošenka do daňových rajov.

04.04.2016 14:16
Petro Porošenko Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
debata (55)

Uviedol to sám úrad v reakcii na správy médií, podľa ktorých šéf štátu mohol porušiť zákon neoznámením majetku a príjmov v cudzine, ako sa dopustiť daňových únikov. Úrad však uviedol, že podľa ukrajinských zákonov smie vyšetrovať len bývalých prezidentov, čiže nemá právomoc spustiť vyšetrovanie Porošenka.

Šéf populistickej Radikálnej strany Oleh Ljaško už vyzval parlament k zriadeniu vyšetrovacej komisie a začatiu procedúry odvolania hlavy štátu. „Je vrcholom cynizmu zriadiť si firmy v daňových rajoch v čase, keď (na východe krajiny) umierali stovky našich vojakov,“ uviedol Ljaško. Počínanie protikorupčného úradu podľa neho svedčí, že nie je nezávislý.

Porošenko teraz čelí ostrej kritike za prenesenie svojho podnikania v čokoláde a sladkostiach do daňového raja v zahraničí, ako vyplýva z dokumentov, ktoré unikli z právnej firmy Mossack Fonseca.

„Keď Porošenko v roku 2014 bojoval o najvyššiu štátnu funkciu, sľuboval voličom, že predá svoju spoločnosť Rosen (v zahraničí známu tiež ako Roshen), najväčšieho výrobcu cukroviniek na Ukrajine, aby sa plne sústredil na riadenie krajiny,“ pripomenul denník ukrajinská pravda. „V skutočnosti sa čokoládový magnát viac zaujímal o vlastný prospech, než o blaho vlasti,“ dodal.

Porošenkov majetok sa odhaduje na 858 miliónov dolárov. Podľa denníka dvakrát porušil zákon, keď poskytol nepravdivé údaje o svojom majetku. A svoju krajinu, bojujúcu s nepriateľom, pripravil na daniach o potrebné milióny dolárov. „Porošenko sa zo všetkých síl snažil uchrániť svoje aktíva v daňovom raji práve v čase, keď sa najviac vystupňoval konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom,“ napísal denník. Porošenko vraj prevádzal majetok do cudzieho daňového raja práve „v kritických okamihoch boja so separatistami v Donbase“ na východe Ukrajiny, keď povolával Ukrajincov do zbrane, varoval pred vpádom ruských vojsk a obviňoval Rusko z agresie.

Porošenko tvrdil novinárom, že svoje akcie zveril do správy renomovanej zahraničnej banke, respektíve nezávislým expertom, na ktoré banka dohliada.

Prezidentovo počínanie teraz Porošenkovi poradcovia podľa agentúry Unian obhajujú tým, že ide o bežnú prax ukrajinských firiem.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Petro Porošenko #daňové raje #panama papers