Teroristi z IS údajne pripravujú chemický útok v Británii

Teroristické bunky takzvaného Islamského štátu (IS) pripravujú chemický útok na Britániu pomocou látok získaných z bežne dostupných výrobkov. Informovala o tom v pondelok webová stránka denníka Mirror, odvolávajúc sa na tvrdenia šéfa marockého úradu pre boj s terorizmom.

04.04.2016 14:43
debata (15)

Teroristi Islamského štátu podľa Abdalhaka Chiameho plánujú podniknúť chemický a biologický útok na Britániu a Európu. Tím marockých agentov údajne zmaril plán bunky IS napadnúť štyri mestá v Maroku smrtiacimi zlúčeninami, a to iba deň pred jeho plánovaným uskutočnením.

Podľa Chiameho mohlo ísť iba o skúšku pred plánovanými útokmi v Európe. Marocký expert označil za „veľmi pravdepodobné“, že sa IS týmto spôsobom pokúsi zaútočiť i na Britániu a ďalšie európske štáty.

„Islamský štát už disponuje detskými oddielmi a vieme, že ich vo svojich táboroch cvičí na teroristické útoky v Európe,“ povedal Chiame.

Varovanie súvisí s činnosťou teroristickej bunky, voči ktorej marocké úrady zasiahli vo februári tohto roku. Členovia skupiny chceli využiť na útoky látky, ktoré sú „dostupné sú v obchodoch po celej Británii i po celej Európe,“ povedal marocký protiteroristický expert.

Francúzske bezpečnostné jednotky minulý týždeň v Marseilles nacvičovali reakciu na možný chemický útok kvôli obavám z útokov IS na futbalový šampionát Euro 2016.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #chemický útok #Islamský štát