Obama: IS prehráva, no ešte dokáže páchať teroristické útoky

Radikálna organizácia Islamský štát (IS) síce stráca územia, no aj naďalej je schopná páchať vážne teroristické útoky.

06.04.2016 07:25
Barack Obama Foto: ,
Americký prezident Barack Obama (vpravo) s členmi generálneho štábu americkej armády.
debata (19)

Po stretnutí s ministrom obrany Ashtonom Carterom to v utorok v Bielom dome povedal americký prezident Barack Obama. Zničenie islamistickej skupiny, ktorá ovláda značnú časť Sýrie a Iraku, je pre Obamu „prioritou číslo jeden“.

„Budeme aj naďalej oslabovať ich vedenia, ich zdroje financií, ich infraštruktúru. Budeme ich prenasledovať a porazíme ich,“ povedal Obama.

„Ako sme videli v Turecku a Belgicku, IS je stále schopný páchať vážne teroristické útoky,“ uviedol americký prezident s tým, že medzinárodné koalície, ktoré bojujú proti radikálom na Blízkom východe, zintenzívnia svoju činnosť. „Pracujeme na tom, aby sme kampaň proti IS urýchlili,“ povedal.

„Zničiť IS zostáva mojou prioritou číslo jedna. Nejde, samozrejme, len o vojenskú operáciu, ale aj o vyvíjanie snahy na poli diplomatickom a spravodajskom,“ uviedol ďalej Obama, ktorý sa po stretnutí s ministrom obrany chystal rokovať aj s členmi generálneho štábu americkej armády.

Medzinárodná koalícia, ktorú vedie USA od augusta 2014, útočí zo vzduchu na pozície Islamského štátu. Sprvu sa nálety obmedzovali iba na západ a sever Iraku, no od 23. septembra 2014 Američania v spolupráci s niekoľkými arabskými krajinami rozšírili bombardovacie ofenzívu aj na pozície IS v Sýrii.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #USA #Sýria #Barack Obama #IS