Nemecko chce vrátiť do Česka Iračanov, ktorí tam odmietli azyl

Nemecko chce do Česka vrátiť skupinu 25 kresťanských utečencov z Iraku, ktorí odmietli azyl v Českej republike a plánovali oň požiadať v Nemecku, kam cez víkend odišli.

05.04.2016 17:00
debata (4)

Nemecké úrady migrantov teraz identifikujú a registrujú, potom do Česka pošlú oficiálnu žiadosť o späťvzatie. Českej televízii to potvrdilo spolkové ministerstvo vnútra. Podľa českého ministra vnútra Milana Chovanca po svojom návrate do ČR poputujú do detenčného strediska.

Skupina irackých kresťanov, ktorí boli ubytovaní v Okrouhlíku na Jihlavsku, v sobotu odcestovala do nemeckého Essenu objednaným autobusom súkromného dopravcu. Hneď za hranicami ich však zadržala nemecká polícia.

Tá chcela Iračanov najprv vrátiť do Česka, nakoniec však svoju žiadosť o odovzdanie cudzincov stiahla s odôvodnením, že všetci žiadajú v Nemecku o azyl. Späť do krajiny sa teda vrátili len dvaja vodiči autobusu. Utečenci uvádzajú, že sa v Nemecku nachádzajú ich rodinní príslušníci.

Podľa ministra vnútra Milana Chovanca sa skupina utečencov vráti v režime nelegálneho migranta a utečencov umiestnenia do detenčného zariadenia, alebo im podľa zákona o polícii obmedziaslobodu pohybu. "Ak sa rozhodnú trvať na svojom stanovisku, že nechcú na území Českej republiky zostať, potom jediná reálna cesta, je buď dohoda s inou európskou krajinou, to by si však museli dohodnúť sami prostredníctvom nadácie (Nadačný fond Generace 21, ktorý organizuje presídľovanie irackých kresťanov do Česka), alebo je druhá varianta, že budú musieť odísť do krajiny pôvodu, teda do Iraku, "vyhlásil pre ČT Chovanec. V takom prípade by zamierili Iračania z detencie priamo na letisko.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #Česko #utečenci #migranti #Milan Chovanec