Denník Süddeutsche Zeitung nezverejní celé Panama Papers

Nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SZ), ktorého redaktori ako prví získali informácie o offshorových spoločnostiach mnohých svetových politikov, oznámil, že sa nechystá zverejniť všetkých 11,5 milióna dokumentov z archívu právnickej spoločnosti Mossack Fonseca, ktorá sídli v Paname.

07.04.2016 14:07
debata (6)

Denník uviedol, že nemôže predložiť celý súbor dokumentov verejnosti ani orgánom činným v oblasti vymáhania práva. Zdôraznil súčasne, že úrady majú právomoc získať tieto údaje od tých, ktorí sú podozriví zo spáchania protizákonných aktivít.

Denník konštatuje, že v mnohých prípadoch ani neexistuje verejný záujem na odhalení offshorových spoločností či jednotlivcov.

Denník SZ, ktorý sídli v Mníchove, získal dokumenty z neidentifiko­vaného zdroja viac ako pred rokom a zdieľal aspoň časť z nich s desiatkami ďalších médií po celom svete. Tie ich zverejnili v koordinácii s Medzinárodným konzorciom pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Škandálom, ktorý vyvolalo zverejnenie tzv. Panamských dokumentov, sa bude na budúci týždeň zaoberať aj nemecký Spolkový snem (Bundestag). Informoval o tom člen frakcie CDU/CSU Michael Grosse-Brömer.

Mossack Fonseca je jednou z popredných firiem, ktorá sa špecializuje na zakladanie offshorových bankových účtov pre bohatých a mocných. Uniknuté dokumenty odhaľujú podrobnosti o utajovaných schránkových spoločnostiach v daňových rajoch a o ľuďoch, ktorí tieto spoločnosti využívajú.

Pravosť Panamských dokumentov zatiaľ oficiálne nepotvrdili. Odmieta ju potvrdiť aj samotná spoločnosť Mossack Fonseca, ktorá označila postup novinárov, ktorí dokumenty zverejnili, za trestný čin a mieni sa domáhať spravodlivosti pred súdmi.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #denník #panama papers #Mossack Fonseca