Putin sa dištancuje od Panama Papers a aj priateľa sa zastal

Ruský prezident Vladimir Putin poprel akúkoľvek spojitosť medzi svojou osobou a tzv. Panamskými dokumentmi, ktoré označil za súčasť snáh Západu o oslabenie Ruska.

07.04.2016 15:59
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (74)

Putin pred novinármi, ktorí sa zišli na fóre lokálnych a regionálnych médií v Petrohrade, pripomenul, že jeho meno ani len nefiguruje v žiadnom zo zverejnených dokumentov, ale západné médiá ho napriek tomu podozrievajú zo spojitosti s offshorovými spoločnosťami.

Ruský prezident tieto obvinenia označil za súčasť kampane, ktorú vedú Spojené štáty proti Rusku a ktorá sa zameriava na oslabenie jeho vlády.

Putin v tejto súvislosti spomenul aj stredajšie vyjadrenie organizácie WikiLeaks, ktorá sa svojho času preslávila veľkým únikom tajných a citlivých informácií. WikiLeaks totiž tvrdí, že škandál – ktorý vyvolalo zverejnenie tzv. Panamských dokumentov z archívov právnickej kancelárie Mossack Fonseca – organizoval americký Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) za peniaze, ktoré poskytla americká vláda a miliardár George Soros.

Okrem toho Putin vyhlásil, že celá kauza je „mediálnym produktom“, v ktorom „našli známych a priateľov…, tak sa v tom povŕtali a polepili to“. Práve takto sa podľa Putina začalo hovoriť o jeho dlhoročnom priateľovi, violončelistovi Sergejovi Rolduginovi, ktorého v Panamských dokumentoch uvádzajú ako majiteľa účtov so sumou dve miliardy dolárov.

Podľa Putina Roldugin neurobil nič zlé. Ruský prezident zdôraznil, že na takých ľudí, ako je Sergej Pavlovič Roldugin, je hrdý, pretože „takmer všetky peniaze, ktoré (Roldugin) zarobil, vynaložil na nákup hudobných nástrojov v zahraničí a priviezol ich do Ruska“ a investoval aj do kultúrnych projektov v Rusku.

Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) sa považuje za doteraz najväčší únik tajných informácií. Objemom dát – 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca – predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.

Dokumenty, ktoré unikli, sa na verejnosť dostali prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Pravosť Panamských dokumentov zatiaľ oficiálne nepotvrdili. Odmieta ju potvrdiť aj samotná spoločnosť Mossack Fonseca, ktorá označila postup novinárov, ktorí dokumenty zverejnili, za trestný čin a mieni sa domáhať spravodlivosti pred súdmi.

74 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #západ #panama papers #Mossack Fonseca