Česko zrušilo projekt na presídlenie utečencov z Iraku

Česká vláda zrušila dnes projekt presídľovania kresťanských utečencov z Iraku Nadačného fondu Generace 21, ktorých vo vlasti ohrozovali islamskí extrémisti. Ďalší kresťanskí utečenci z Iraku tak do Česka nepricestujú.

07.04.2016 16:09 , aktualizované: 17:12
debata (11)

Informoval o tom internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na ministra vnútra ČR Milana Chovanca.

Česko doteraz prijalo 89 z plánovaných asi 150 utečencov-kresťanov z Iraku. Osem z nich sa rozhodlo pre návrat do Iraku, ďalších 25 požiadalo o vrátenie cestovných dokumentov, prišlo o azyl a odcestovalo do Nemecka.

Nadačný fond Generace 21 rozhodnutie vlády ČR rešpektuje, uviedol jeho hovorca Martin Frýdl. Počas uplynulého víkendu sa skupina umiestnená dočasne v rekreačnom zariadení Okrouhlík pri Jihlave vydala ilegálne do Nemecka, kde ich najskôr zadržala tamojšia polícia aj s vodičmi autobusu, ktorých neskôr prepustila na slobodu.

Iračania požiadali o azyl aj v Nemecku, a to napriek tomu, že tak už predtým urobili v ČR. Nemecko-české rokovania o ďalšom osude tejto skupiny utečencov zatiaľ nedospeli k riešeniu, nevedno tak, či ich Nemecko vráti do ČR. Ak by sa tak stalo, čaká ich tam zadržanie a vrátenie do Iraku.

Do vlasti sa vo štvrtok vracia cez Prahu a Istanbul päť dospelých a tri deti, ktorí boli umiestnení v Brne. Motívom ich návratu bola clivota prarodičov po rodnej krajine. Zvyšných 16 utečencov z Iraku chce zostať v Brne, kde do 14. apríla môžu zostať v jednom z hotelov, potom dostanú bytové jednotky.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Irak #migranti