IS uniesol 300 ľudí zo sýrskej cementárne, potvrdila vláda

Nezvestných pracovníkov cementárne severne od Damasku uniesli radikáli z Islamského štátu (IS). Potvrdila to sýrska štátna televízia s odvolaním sa na ministerstvo priemyslu. Ich počet zároveň upresnila na tristo. Zamestnanci cementárne sú nezvestní od pondelňajších bojov severne od metropoly, keď IS zaútočil na Dumajr, ktorý leží asi 40 kilometrov severovýchodne od Damasku. Do Palmýry, ktorú armáda nedávno oslobodila od IS, sa budú môcť vrátiť obyvatelia, ktorí utiekli pred bojmi.

07.04.2016 17:26
debata (14)

„V pondelok sme stratili kontakt s 250 robotníkmi cementárne Bádija a nevieme, kde sú,“ povedal člen vedenia podniku agentúre AFP. Príbuzní sa obávali, že zamestnancov uniesli, čo neskôr úrady potvrdili.

Sýrska armáda 27. marca oslobodila Palmýru, ktorá bola v rukách IS od vlaňajšieho mája. Guvernér provincie Homs, kde Palmýra leží, vo štvrtok povedal, že ľudia, ktorí utiekli, sa budú môcť počnúc sobotou začať vracať. Obytná časť mesta leží mimo historickú a podľa svedkov je veľmi zničená.

„Autobusy s prvými občanmi Palmýry odcestujú v sobotu a ľudia sa môžu nechať (pre návrat) registrovať od štvrtka,“ povedal agentúre AFP zástupca úradu homského guvernéra. Podľa neho je v troskách 45 percent obývanej časti, avšak pozitívne vraj je, že sa podarilo odstrániť všetky míny, ktoré za sebou IS zanechal. Na odpratávaní mín sa podieľala aj ruská armáda, úrady tento týždeň začali opravu elektrickej siete.

Autobusy budú ľudí zvážať z mesta Homs. Pred začiatkom sýrskej vojny Palmýru obývalo 50-tisíc až 70-tisíc ľudí, ale v čase, keď mesto ovládal IS, tam žilo len 15-tisíc občanov.

V mierových časoch chodilo historické skvosty Palmýry obdivovať ročne 150-tisíc turistov. V Palmýre radikáli zničili dva hlavné chrámy Belov a Baal-Šaminov.

V Sýrii platí od konca februára prímerie, ktoré sa nevzťahuje na radikálne skupiny. Boje proti nim pokračujú a sú zvlášť silné v oblasti Halabu na severe krajiny. Sýrska armáda tam bojuje proti členom radikálnej skupiny An-Nusrat. Jej členovia v utorok zostrelili vojenské lietadlo a An-Nusrat zajala pilota, ktorý sa katapultoval. Radikáli v stredu ostreľovali aj kurdskú štvrť mesta Halab a zabili tam 18 civilistov, medzi nimi deti a tehotnú ženu.

IS v stredu oznámil začatie útokov severovýchodne od Damasku. Zameral sa na elektráreň a na vojenské letisko v Dumajre.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #IS #cementáreň