Cameron: Ku kauze Panama Papers som sa mohol postaviť lepšie

Britský premiér David Cameron pripustil, že sa k vysvetľovaniu kauzy tzv. Panama Papers (Panamské dokumenty) mohol postaviť "lepšie" a priznal, že to "nebol príliš dobrý týždeň".

09.04.2016 18:50
David Cameron Foto: ,
David Cameron na jarnom fóre svojej Konzervatívnej strany.
debata (13)

Informovala o tom stanica BBC. V prejave na jarnom fóre svojej Konzervatívnej strany Cameron pripustil vlastné pochybenie a dodal, že celá vina za spôsob, ako sa postavil k zverejneniu dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca, padá na jeho hlavu.

Z analýzy spomínaných dokumentov totiž vyplynulo, že Cameronov nebohý otec Ian vlastnil offshorový trustový fond so sídlom na Bahamách.

Cameron vo svojej prvej reakcii po prevalení sa tejto kauzy poprel vlastnenie akéhokoľvek majetku či podielu v akejkoľvek spoločnosti zriadenej v daňových rajoch. Neskôr však pripustil, že spolu s manželkou vlastnil podiel v offshorovom trustovom fonde svojho nebohého otca.

Cameron uviedol, že bol majiteľom akcií panamského trustového fondu Blairmore, ale v roku 2010, predtým ako sa stal premiérom, ich odpredal a zaplatil daň z dividend.

„Nebol to príliš dobrý týždeň. Viem, že som sa k tomu mal postaviť lepšie, a mohol som sa k tomu postaviť lepšie,“ povedal na fóre v centre Londýna. „Mám sa čo učiť a ja sa poučím,“ doplnil.

Pred budovou konania jarného fóra konzervatívcov sa zišli stovky Cameronových odporcov a dožadovali sa jeho odstúpenia, dodala BBC.

Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn na Cameronovu adresu vyhlásil, že premiér „zavádzal verejnosť“ vo veci svojich finančných záležitostí a „stratil dôveru britského ľudu“.

Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) sa považuje za doteraz najväčší únik tajných informácií. Objemom dát – 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca – predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.

Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

13 debata chyba
Viac na túto tému: #daňové priznanie #David Cameron #panama papers #Mossack Fonseca