Poľské ženy demonštrovali proti plánu zakázať potraty

09.04.2016 20:40
Varšava, demonštrácia, potrat, interrupcia
Tisíce žien vo Varšave demonštrovali proti plánu zakázať potraty. Držia transparenty s nápisom Moje telo - moja voľba. Autor: ,

Poľské ženy pred parlamentom vo Varšave demonštrovali proti sprísneniu zákona o potratoch a hrozbe úplného zákazu potratov, ktorý podporuje premiérka Beata Szydlová.

Podľa agentúry DPA sa protestu zúčastnili tisíce ľudí. Zvlášť veľký bol pritom podiel mladých žien.

Szydlová aj šéf jej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński vyjadrili podporu návrhu zákona, ktorý predpokladá zákaz akejkoľvek možnosti prerušenia tehotenstva.

Účastníci demonštrácie prišli s transparentmi s nápismi „Moje Cialo – moj wybor“ (Moje telo – moja voľba). Akcie sa zúčastnili matky a dcéry, babičky i vnučky, a to z rôznych politických táborov.

„Zákon, ktorý nám chce vziať právo na vlastné rozhodnutie, sa pokúša z nás urobiť inkubátory,“ povedala poslankyňa liberálno-konzervatívnej opozičnej strany Moderné Joanna Augustynowská.

Návrh zákona, proti ktorému ženy a muži demonštrujú, do parlamentu priniesla jedna z občianskych iniciatív. Poľské právo umožňuje takéto návrhy predkladať, ak iniciatíva počas troch mesiacov pozbiera podpisy aspoň 100 000 podpo­rovateľov.

Návrh predpokladá úplný zákaz potratov. Aj katolícki biskupi obnovili svoju výzvu chrániť zákonom každý život od „momentu počatia“. Doteraz v Poľsku povolovali interrupciu iba v prípadoch znásilnenia, ohrozenia života matky alebo závažného postihnutia dieťaťa.

Podľa oficiálnych údajov sa v Poľsku vlani vykonalo viac ako 900 potratov. Skutočný počet potratov sa však odhaduje na 80 000 až 100 000. Ženy, ktoré si to môžu finančne dovoliť, si nechávajú potraty vykonávať v zahraničí, napríklad v Nemecku, na Slovensku alebo na Ukrajine.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #interrupcie #demonštrácia #Beata Szydlová #Jarosław Kaczyński
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku