Nemecko vyzvalo Camerona, aby zatlačil na daňové raje

Nemeckí politici vyzvali britského premiéra Davida Camerona, aby zvýšil úsilie v boji proti zneužívaniu offshoreových spoločností so sídlom v britských zámorských územiach k daňovým únikom.

10.04.2016 17:21
David Cameron Foto: ,
Britský premiér David Cameron.
debata (11)

Vlastné návrhy na efektívnejšie potláčanie prania špinavých peňazí a daňových únikov chce v nadchádzajúcom týždni predložiť aj spolkový minister financií Wolfgang Schäuble, informovali nemecké médiá.

Británia by mala vyvinúť tlak na svoje zámorské územia, povedal denníku Die Welt am Sonntag podpredseda parlamentnej frakcie vládnej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU) Ralph Brinkhaus.

„Pokiaľ David Cameron chce, aby ho v boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom brali osobne aj politicky vážne, musí Británia urýchlene uzavrieť medzery vo vlastnej krajine,“ uviedol podpredseda frakcie koaličnej Sociálnodemokra­tickej strany (SPD) a hovorca strany pre finančné otázky Carsten Schneider.

„Nemecko musí z boja proti daňovým hriešnikom urobiť prioritu jeho predsedníctva G20,“ dodal. Skupina G20 združuje ekonomicky významné štáty sveta.

Premiér Cameron je pod zvýšeným tlakom kvôli takzvaným Panamským dokumentom (Panama Papers). Dokumenty obsahujú informácie, ktoré unikli z panamskej právnej a poradenskej spoločnosti Mossack Fonseca.

Cameron pôvodne tvrdil, že žiadny majetok v offshoreových firmách nevlastní, neskôr však pripustil, že spolu s manželkou mal akcie v spoločnosti svojho zosnulého otca. V roku 2010 ich vraj však všetky predal.

V sobotu Cameron pripustil, že pri vysvetľovaní kauzy pochybil. Preto zverejnil svoje daňové priznanie za posledné roky, čo doteraz žiadny britský premiér nespravil.

Offshoreové spoločnosti sú registrované v daňových rajoch, pričom viac ako tretina z nich na Britských Panenských ostrovoch. Za daňový raj sa považujú tiež britské zámorské územia Kajmanské ostrovy a územia ako Jersey či ostrov Man, ktoré sú závislé od britskej koruny.

K „úplnej transparentnosti“ vyzval v článku, ktorý zverejnil denník Bild am Sonntag, aj spolkový minister financií Wolfgang Schäuble. „V nadchádzajúcom týždni predložím konkrétne návrhy, ako by sme mohli bojovať so zneužívaním schránkových firiem,“ uviedol.

Takzvaná schránková firma spravidla nevykazuje žiadnu činnosť okrem toho, že sa stará o peniaze niekomu, kto chce zostať v anonymite.

Schäuble tiež vyzval Panamu, aby už ratifikovala dvojstrannú daňovú dohodu s Nemeckom. „Očakávam, že sa panamská vláda po týchto trápnych odhaleniach pridá na stranu cti,“ dodal.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #daňový raj #Nemecko #Veľká Británia #David Cameron #panama papers #Mossack Fonseca #offshoreové spoločnosti