Atentátnici z Bruselu dostali pred útokmi pokyny zo Sýrie

Teroristi, ktorí 22. marca zaútočili na bruselské letisko Zaventem a stanicu metra Maelbeek, boli v úzkom kontakte s džihádistami zo Sýrie.

11.04.2016 16:28
debata (9)

Dokazuje to zvukový súbor, ktorý našli v počítači Ibrahima Bakraouiho, jedného z dvoch samovražedných atentátnikov z bruselského letiska. Uviedla to belgická televízna stanica RTBF s odvolaním sa na francúzsky denník Libération.

Podľa RTBF zvukový súbor, ktorý trval niekoľko minút, obsahuje neformálnu diskusiu strojcov bruselských útokov s osobami, ktoré sa nachádzali v tom čase na území Sýrie.

Hlasy „na druhej strane“ sa vyšetrovateľom nepodarilo identifikovať, obsah rozhovoru je však podľa RTBF veľmi jasný a je to akýsi „modus operandi“ celej operácie: obe strany hovoria o rôznych scenároch plánovaného útoku – vyberajú najlepšie miesto a čas. Diskutujú tiež o úlohe, ktorú každý zohrá.

Objavený zvukový záznam je dôkazom toho, že útoky z 22. marca organizovali v úzkej spolupráci s ľuďmi, ktorí pôsobia v Sýrii. To tiež podľa RTBF znamená, že džihádisti, ktorí žijú na území Belgicka a prisľúbili vernosť tzv. Islamskému štátu, sa riadia pokynmi „kalifátu“ vyhláseného na území Sýrie.

Notebook Ibrahima Bakraouiho sa našiel v odpadkovom koši na ulici Max Roos v bruselskej štvrti Schaerbeek. Atentátnik v správe, ktorú zanechal pred vykonaním útoku na letisku Zaventem, vyjadril svoje zúfalstvo a zároveň sa snažil očistiť meno viacerých svojich komplicov, keď opísal, ako mu pomáhali pri jeho príprave.

Vyšetrovatelia počítač považujú za „zlatú baňu“ informácií, lebo v jeho súboroch našli odkazy na mnoho ľudí, ktorí boli v kontakte s Bakraouim.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #teroristi #džihád #útoky v Bruseli #Ibrahim Bakraoui
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy