Belgické úrady vyšetrujú únik Abdeslamovej väzenskej fotografie do médií

Belgické úrady začali vyšetrovať, ako sa do médií dostala fotografia väzneného Salaha Abdeslama, ktorého obvinili z účasti na teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015.

12.04.2016 22:22
debata

Fotografiu zrejme urobili vo väznici s vysokým stupňom ochrany v Bruggách, kde sa Abdeslam nachádza od 19. marca a kde čaká na vydanie do Francúzska. Snímka, ktorá zachytáva Abdeslama s bradou a kruhmi pod očami a ktorú uverejnil flámsky denník Het Nieuwsblad, sa rýchlo rozšírila po internete.

Fotka, ktorá unikla do médií, znamená problém pre belgickú väzenskú správu. Ako sa flámskemu denníku podarilo získať predmetný záber, zatiaľ nie je jasné. V médiách sa objavili úvahy, že Abdeslama mohol odfotiť mobilom niektorí z dozorcov alebo príbuzný počas návštevy. Hovorkyňa väznice však uviedla, že ide o úradnú fotografiu, ktorá je súčasťou súdneho spisu.

„Je to oficiálna fotografia, vyhotovená po príchode väzňa do väznice v Brugách,“ uviedla hovorkyňa správy tejto väznice Kathleen Van De Vijverová.

Väzenská služba začala v tejto súvislosti sledovať niekoľko stôp. Osoba, ktorá mala v rámci práce prístup k súdnemu spisu Salaha Abdeslama, by mohla byť zamestnancom väznice, polície alebo súdu.

Abdeslama zadržiavajú v špeciálnom bezpečnostnom režime. Dozorcovia kontrolujú jeho celu osemkrát za hodinu, podľa ich svedectva zadržaný nerobí žiadne problémy a správa sa ako „vzorový väzeň“. Francúzsko očakáva jeho vydanie, k tomu však v najbližších týždňoch určite nedôjde, povedal jeho právnik Sven Mary.

debata chyba
Viac na túto tému: #útoky v Paríži #Salah Abdeslam
Flowers