Ukrajinské strany sa dohodli na zložení novej vlády

13.04.2016 14:12, aktualizované: 20:52

Strany tvoriace vládnu koalíciu - prezidentov Blok Petra Porošenka (BCPP) a Ľudový front (LF) odstupujúceho premiéra Arsenija Jaceňuka - sa v stredu večer dohodli na zložení novej vlády, vrátane navrhnutia Volodymyra Hrojsmana ako premiéra.

Podľa denníka Ukrajinská pravda to po hlasovaní poslancov koalície oznámil Hrojsmanov hovorca Dmytro Stoljarčuk. Zatiaľ platí, že parlament by mal o kabinete hlasovať vo štvrtok.

Zhoda ohľadom zloženia Hrojsmanovho ministerského tímu sa začala v Najvyššej rade rysovať po nočnom rokovaní, o čom informoval predseda poslaneckej skupiny BPP Jurij Lucenko. Nespresnil pritom, na akom vládnom zložení sa koaliční poslanci dohodli.

Poslankyňa za Ľudovú frontu Viktorija Sjumarová večer upozornila na jednu výnimku v zhode koalície na vláde. Uviedla, že sa strany nedohodli na ministrovi zdravotníctva, pretože BPP s navrhnutým kandidátom nesúhlasil. Avšak kabinet môže byť schválený aj bez obsadenia tohto postu.

Hrojsmana by podľa dohody mal v jeho doterajšej funkcii predsedu zákonodarného zboru nahradiť terajší šéf ukrajinskej Bezpečnostnej rady Andrij Parubij.

„Myslím, že dnes budú spolu poslanci debatovať, budú sa konať rôzne stretnutia a bude sa konať schôdzka koalície, aby sme zajtra (vo štvrtok) mohli o novej vláde hlasovať,“ vyhlásil dopoludnia Hrojsman podľa agentúry AFP. Potvrdil, že v noci politici dospeli k „formátu, ktorý by mohol byť prijateľný pre všetkých a ktorý je zodpovedný a mohol by vyviesť krajinu z krízy“.

Doterajší predseda ukrajinskej vlády Jaceňuk rezignoval na svoju funkciu v nedeľu. Jeho vláda stratila už skôr parlamentnú podporu, keď z vládnej koalície odstúpili strany Vlasť a Svojpomoc a vo vláde zostali len dve strany, BPP a LF. Poslanci ale nedokázali získať dostatok hlasov na odvolanie Jaceňukovej vlády, hoci kabinet fungoval bez väčšinovej podpory.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Jurij Lucenko #Ukrajina #Volodymyr Hrojsman
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku