Rakúsko v prípade potreby hranicu s Talianskom úplne uzavrie, tvrdí minister

Rakúsko je pripravené v prípade potreby úplne uzavrieť hranicu s Talianskom, povedal rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil. Rakúsko podľa neho tento rok prijalo už 16 000 až 17 000 žiadostí o azyl, hornú hranicu pre ich počet, ktorá bola pred časom stanovená na 37 500 ročne, vraj nebude možné dodržať. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

14.04.2016 12:32
debata (16)

K úplnému uzavretiu hranice by mohlo dôjsť „v extrémnom prípade“, ktorý by podľa Doskozila nastal, keby Taliansko umožnilo migrantom putovať svojim území slobodne ďalej do strednej Európy. Hrozilo by totiž, že sa kvôli kontrolám na nemeckej hranici z Tirolska stala „čakáreň“, uviedol minister.

Rakúsko začalo v pondelok stavebné práce na diaľnici pri hraničnom priechode v Brennerskom priesmyku. Vzniknúť by tam mali zastrešené stanovištia, aby policajti mohli kontrolovať aj v nepriaznivom počasí. Súčasťou stavebných opatrení by mal byť aj plot. Hraničný režim s Talianskom chce Rakúsko sprísniť najneskôr 1. júna.

Viedeň sa obáva, že v nadchádzajúcich mesiacoch kvôli uzavretiu takzvanej balkánskej cesty začnú migranti opäť vo zvýšenej miere využívať trasu zo severnej Afriky cez Stredozemné more do Talianska.

Podľa rakúskych odhadov čaká v Líbyi na cestu za lepším životom v Európe až 300 000 ľudí. Podľa stredajšieho vyhlásenia talianskeho generála Paola Serryho je v tejto severoafrickej krajine najmenej milión potenciálnych migrantov.

Rakúsko tento rok podľa Doskozila obdržalo 16 000 až 17 000 žiadostí o azyl. Denne ich teraz prijme medzi 100 a 150. Limit pre počet prijatých žiadostí na tento rok, ktorý vláda na začiatku roka stanovila na 37 500 ročne, nebude podľa ministra „rovnako možné dodržať“. Vlani v Rakúsku podalo žiadosť o azyl asi 90 000 migrantov, čo zodpovedá asi percentu miestnej populácie.

Dohodou s Tureckom získala Európska únia iba čas, uviedol tiež minister. „Turecko si s nami hrá. Neviem, ako dlho dohoda vydrží a čo sa potom stane,“ dodal.

Dohoda s Ankarou platí od 20. marca a predpokladá, že migranti, ktorí od tohto dátumu priplávajú a nezískajú v Grécku azyl, budú vrátení. Za každého vráteného Sýrčana sa EÚ zaviazala prijať priamo z Turecka sýrskeho utečenca s nárokom na azyl, stanovený je strop 72 000 utečencov. V Turecku je v súčasnosti vyše 2,5 milióna sýrskych utečencov.

Proti rozhodnutiu Rakúska sprísniť režim na hraniciach s Talianskom v uplynulých niekoľkých dňoch protestovalo niekoľko politikov vrátane talianskeho premiéra Mattea Renziho či eurokomisára pre vnútro a migráciu Dimitrisa Avramopulosa. Protestný list do Bruselu poslali tiež talianski ministri vnútra a zahraničia Angelino Alfano a Paolo Gentiloni.

Pri príležitosti stretnutia so svojím nemeckým náprotivkom Joachimom Gauckom sa k nim v stredu večer pridal aj taliansky prezident Sergio Mattarello: „Múry nás neochránia. Bariéry, ktoré Európu rozdeľujú, sú záťažou, ktorá nám sťažuje cestu.“

Facebook X.com 16 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Taliansko #Rakúsko #utečenci #migračná kríza