
Na návrhu zákona sa vládna koalícia dohodla po dlhých hodinách diskusií. „Pripravili sme základné body integračného zákona, ktorý je vôbec prvou takou normou v dejinách spolkovej republiky,“ vyhlásila po koaličných rokovaniach nemecká kancelárka Angela Merkelová. Pripravovaný zákon podľa nej stanovuje povinnosti a záväzky pre všetkých, ktorí prichádzajú. Na jednej strane sa návrh sústreďuje na pracovné príležitosti pre žiadateľov o azyl. Zrušiť sa má obmedzenie, ktoré komplikuje ich zamestnávanie. Zatiaľ totiž platí, že pri ponuke pracovného miesta úrady musia uprednostniť domácich a občanov EÚ a až potom ho môžu ponúknuť žiadateľovi o azyl.
Berlín chce tiež motivovať firmy, aby vypisovali stáže a kvalifikačné kurzy pre migrantov. „Bude platiť, že kto tento kvalifikačný kurz pred riadnym ukončením opustí, príde o dočasné povolenie na pobyt a tým aj o právo zostať v Nemecku. Trvalé povolenie na pobyt budú môcť utečenci získať len vtedy, keď preukážu úsilie o integráciu,“ vyhlásila Merkelová. Postihy majú hroziť aj tým, ktorí sa nebudú snažiť naučiť sa po nemecky.
Vytvoriť by sa malo 100-tisíc pracovných príležitostí pre utečencov. O tieto miesta sa však nebudú môcť uchádzať ekonomickí migranti, ktorí pochádzajú z tzv. bezpečných krajín. Na základe nového zákona by sa mala utečencom skrátiť čakacia lehota na integračné kurzy nemeckého jazyka. Kurzy sa však pre nich stanú povinnými, a to aj v prípade, že ovládajú základy nemeckého jazyka.
Pripravuje sa však aj opatrenie, ktoré má zabrániť vzniku get. Preto budú úrady určovať žiadateľom o azyl miesto pobytu, sťahovať by sa mali len s povolením. Zatiaľ však nie je jasné, či sa toto opatrenie bude vzťahovať iba na žiadateľov o azyl, alebo aj na tých, ktorým azyl už udelili.
Odborníci tiež varujú, že žiadatelia o azyl sa budú snažiť sťahovať do veľkých miest, kde často žijú ich príbuzní alebo členovia ich komunít a kde tiež ľahšie získajú prácu. Podľa Ústavu nemeckého hospodárstva v Kolíne nad Rýnom je zjavné, že utečenci sa nesťahujú do oblastí, kde najviac chýba nová pracovná sila.
„Kto k nám chce patriť, bude mať teraz lepšiu možnosť sám prispieť celej spoločnosti. Zákon signalizuje, že úsilie sa vyplatí,“ povedal vicekancelár a šéf sociálnych demokratov Sigmar Gabriel. „Musíme integráciu nielen podporovať, ale ju aj vyžadovať,“ povedal predtým pre denník Bild.
Vládna koalícia bude o návrhu zákona rokovať ešte s jednotlivými krajinskými vládami. Snaha riešiť problém integrácie utečencov sa zosilnila po marcových krajinských voľbách, v ktorých výrazne bodovala euroskeptická a xenofóbna Alternatíva pre Nemecko. Pozorovatelia to označovali za ranu pre Merkelovej politiku otvorených dverí voči utečencom. Ešte predtým však Nemeckom otriasli útoky najmä na ženy počas silvestrovskej noci. V kauze silvestrovských útokov súd v Kolíne nad Rýnom vo štvrtok vyniesol prvý nepodmienečný trest. Za krádež bol na jeden rok väzenia odsúdený 21-ročný Alžírčan.
Berlín už začiatkom februára schválil sprísnenie azylových zákonov, ktorým okrem iného obmedzuje možnosť prisťahovania sa rodín utečencov. Na zoznam bezpečných krajín zároveň vláda zaradila aj Maroko, Alžírsko a Tunisko, čo v praxi znamená minimálnu šancu na získanie azylu pre občanov týchto štátov. O vládnom návrhu rozšírenia zoznamu bezpečných krajín rokoval vo štvrtok Spolkový snem.