Obavy Rakúska z prílevu migrantov sú neopodstatnené, tvrdí taliansky minister

Za "úplne neopodstatnené" označil v utorok taliansky minister vnútra Angelino Alfano v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas RAI obavy Rakúska zo zintenzívnenia prílevu utečencov cez krajinu na Apeninskom polostrove.

19.04.2016 19:43
Angelino Alfano Foto: ,
Angelino Alfano.
debata (28)

Alfano pripomenul, že počet migrantov, ktorí dorazili na juh Talianska do dnešného dňa, sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil len o 4,7 percenta. Tento nárast nezdôvodňuje žiadny rozruch, nejestvuje núdzový stav v súvislosti s utečencami, vyplynulo zo slov talianskeho ministra.

Jednostranné uzavretie rakúsko-talianskej štátnej hranice v Brennerskom priesmyku by podľa Alfanovho názoru bolo preventívne opatrenie, ktoré je proti zdravému rozumu a ktoré by spôsobilo značné škody pre hospodárstvo.

Znepokojenie v súvislosti s oficiálne deklarovanými zámermi Viedne už skôr vyjadrila aj Európska komisia, ktorá súčasne upozornila, že ak by sa Rakúsko skutočne uchýlilo k realizácii plánov v praxi, musela by takéto kroky vážne preskúmať.

Obe krajiny sú súčasťou Schengenu, v ktorom platí v princípe sloboda pohybu osôb i tovaru a v ktorom je obnovenie kontrol možné iba z vážnych príčin na isté limitované časové obdobie.

Taliansko, ako zdôraznil Alfano, sa pokúša o stabilizáciu situácie v Líbyi, odkiaľ sa vydáva na cestu k brehom krajiny až 90 percent všetkých plavidiel s migrantmi. Už budúci piatok sa taliansky minister chce preto stretnúť s líbyjským rezortným kolegom, pričom bude klásť dôraz na mimoriadny význam kontroly pobrežia vládnymi zložkami.

Na zastavenie utečeneckej vlny z čierneho kontinentu sú podľa Alfana potrebné investície v Afrike, navyše treba uľahčiť prístup afrických štátov na medzinárodné finančné trhy.

V súvislosti s plánmi Rakúska obnoviť hraničné kontroly v Brennerskom priesmyku sa taliansky minister chystá na návštevu Južného Tirolska, ležiaceho na severe krajiny a susediaceho s Rakúskom. Dnes o tom informoval tamojšieho krajinského premiéra Arna Kompatschera pri stretnutí v Ríme, informovala tlačová agentúra APA.

Alfano využil túto schôdzku, na ktorej sa zúčastnil aj nemecký šéf frakcie ľudovcov v Európskom parlamente Manfred Weber, aby ubezpečil, že Taliansko urobí maximum pre to, aby malo situáciu na migračnej trase cez Stredozemné more pod kontrolou. Súčasne dodal, že jeho krajina si plní záväzky v oblasti registrácie a identifikácie prichádzajúcich utečencov.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Angelino Alfano #Rakúsko #utečenci #migračná kríza