Obama do Saudskej Arábie prišiel v čase, keď sú vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom napäté. Americký kľúčový spojenec v Perzskom zálive urobil v poslednej dobe rad krokov, ktoré Američania prijali s nevôľou. Rijádu sa zase nepáčia niektoré postoje USA budiace pochybnosti, či Washington zdieľa so Saudskou Arábiou jej regionálne záujmy.
Sporná bola napríklad januárová poprava niekoľkých desiatok odsúdených teroristov vrátane šiitského duchovného, čo vyvolalo prudkú roztržku s Iránom. Rijád po následnom útoku na svoju ambasádu v Iráne obmedzil diplomatické vzťahy s Teheránom. Rijád takisto kriticky prijal medzinárodné dohody s Iránom o jeho jadrovom programe.
Jasným signálom ochladenia vzájomných vzťahov bol podľa svetových agentúr fakt, že na rozdiel od hláv štátov Perzského zálivu neprivítal Salmán Obamu hneď na letisku, ale až v kráľovskom paláci.
Obamu na ceste sprevádza okrem iného minister obrany Ashton Carter. S generálnym tajomníkom GCC sa v stredu dohodol na spoločných hliadkach USA a štátov Perzského zálivu pri jemenských brehoch, ktoré by mali zabrániť dodávkam zbraní šiitskym rebelom. Rijád obviňuje z vyzbrojovania jemenských povstalcov Irán.
Americký prezident strávi v Rijáde len necelých 24 hodín a potom zamieri do Británie a do Nemecka.