Som Sofia, nie som živá, ale mám tvár všetkých trpiacich detí

Tvorcovia zvláštnych efektov pre filmy Avatar a Planéta opíc vytvorili pomocou 3D technológie portrét dieťaťa, pre kampaň, ktorá má upozorniť na detské obete konfliktov na celom svete.

22.04.2016 18:00
UNICEF Foto:
Tvár dievčatka Sofie vytvorili tvorcovia efektov pre filmy Avatar a Planéta opíc. Vychádzali z obrázkov 500 detí z miest konfliktov. Má reprezentovať všetky deti trpiace v bojových zónach.
debata (38)

Pri modelovaní tváre dievčatka Sofie tvorcovia vychádzali z fotografií 500 detí z miest konfliktov – z Južného Sudánu, Burundi, Ukrajiny a Jemenu. O projekte, ktorý má pomôcť získať peniaze pre deti v núdzi, informoval Detský fond OSN UNICEF, ktorý predstavil tento týždeň video s animáciou virtuálnej Sofie.

Hovorca jeho švédskej pobočky Andreas Ericsson povedal, že organizácia chcela, aby vznikla tvár, ktorá bude reprezentovať „všetky neviditeľné deti“ trpiace v bojových zónach. „Chceli sme vytvoriť naliehavo hovoriaci hlas,“ povedal. Meno vybrali ako údajne najčastejšie sa vyskytujúce z ženských mien vôbec.

Video poukazuje na násilie, ktorému je vystavené 250 miliónov detí. "Volám sa Sofia, mám desať rokov, musela som utiecť, keď do nášho domu vtrhli ozbrojení muži. Moje meno je Sofia mám sedem rokov, som na gumovom člne, je mi zima, som až po kolená vo vode. Volám sa Sofia, mám päť rokov a chcela by som ísť späť do školy. Volám sa Sofia, nie som živá, som tvár všetkých detí trpiacich v núdzi, o ktorých nikto nehovorí, "hovorí dievča do virtuálnej kamery.

„Sofia predstavuje všetky siroty, deti, ktoré kvôli podvýžive prestali rásť, ktoré odišli z domovov, aby sa zachránili,“ povedal Ericsson.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #kampaň #Unicef #násilie na deťoch