Štvrtý blok elektrárne pred 30 rokmi explodoval a spôsobil masívny únik rádioaktivity. Údaje o celkovom počte obetí najhoršej jadrovej katastrofy v dejinách sa výrazne líšia a kolíšu od 4 000 až do 125 000.
Zničený štvrtý černobyľský blok bol po explózii zakonzervovaný, ale vo zvyšných troch prevádzka pokračovala. Reaktory nepoškodené haváriou sa ukrajinské úrady rozhodli ponechať v prevádzke kvôli nedostatku elektrickej energie v rozvodnej sieti.
Druhý reaktor odstavili pre poruchu káblového vedenia až päť rokov po havárii, prvý po dohode s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu v roku 1996. O uzavretí tretieho bloku rozhodol koncom roka 2000 vtedajší prezident Leonid Kučma.
Tretiemu bloku bol podľa riaditeľa Hramotkina už odobratý štatút jadrového zariadenia. Z prvých dvoch sa vyvážajú posledné zvyšky spotrebovaného jadrového paliva, proces skončia na budúci mesiac. V strojovniach elektrárne sa demontuje zariadenie, dve tretiny vybavenia už boli odpojené.
Ukrajinský minister životného prostredia Ostap Semerak oznámil, že vyvezený jadrový odpad bude uskladnený v dočasnom úložisku. Černobyľská jadrová elektráreň tak bude 30 rokov po tragickej havárii úplne zbavená jadrového materiálu.
Olovený a betónový sarkofág ukrývajúci trosky štvrtého bloku bol dokončený v novembri 1986, ale svoju funkciu už prestáva plniť. V súčasnosti sa buduje nový kryt, ktorého výstavba sa má podľa kyjevských médií skončiť tento rok v novembri.