Elektrina vo Venezuele je od pondelka na prídel

Vláda venezuelského prezidenta Nicolása Madura zaviedla od pondelka prídelový systém dodávok elektriny v 18 z 24 zväzových štátov. Každodenné odstávky s trvaním až do štyroch hodín sú najnovším pokusom vlády o úsporu elektriny, kým sa neustáli hladina vody v priehrade Guri, ktorá pokrýva väčšinu venezuelskej spotreby.

26.04.2016 10:38
VENEZUELA, elektrina Foto: ,
Ľudia si musia posvietiť sviečkami.
debata (60)

Dokonca aj v hlavnom meste Caracas, ktorého sa časovo odstupňované odstávky netýkajú, sú výpadky prúdu časté vzhľadom na obmedzené možnosti dodávok. Počas víkendu obyvatelia chudobnej mestskej časti El Calvario na okraji Caracasu zablokovali motorkami a domovým odpadom veľkú výpadovku na protest proti tomu, že zostali bez elektriny až 29 hodín.

Madurova socialistická vláda pripisuje akútny nedostatok elektriny v krajine suchu vyvolanému podnebným javom El Niňo a sabotážam opozície. Podľa expertov však mohli tejto kríze zabrániť väčšie investície do elektrární.

Upozornili tiež, že vládou dotované ceny elektriny, keď domácnosti bežne platia za mesačnú spotrebu menej ako jeden dolár, viedli Venezuelčanov k zlozvykom, akým je nevypínanie televízorov ani na noc. Každodenné odstávky elektriny sú najnovším zo série opatrení na úsporu energie oznámených v uplynulých týždňoch. Prezident už skrátil pracovný týždeň zamestnancom vo verejnom sektore na štyri dni, vyhlásil nové štátne sviatky a rozhodol o presune Venezuely do iného časového pásma, aby zmiernil energetickú krízu. Navrhol tiež, aby si ženy prestali fénovať vlasy a ľudia prestali žehliť svoje oblečenie.

Hoci v uplynulých dňoch vo Venezuele trocha pršalo, neznamená to, že by sa obdobia sucha skončilo. „Robíme zázraky, aby sme udržali kvalitu života,“ povedal minulý týždeň Maduro v televíznom príhovore národu. Vláda oznámila, že časovo odstupňované odstávky elektriny budú predbežne trvať 40 dní.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: SITA/AP, Fernando Llano
Nicolás Maduro, Venezuela, venezuelský prezident Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Súd zablokoval pokus opozície o skrátenie prezidentovho mandátu

Venezuelský najvyšší súd zamietol pokus opozície o skrátenie mandátu prezidenta Nicolása Madura s tým, že príslušný návrh novely ústavy by nebolo možné aplikovať so spätnou platnosťou.

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad legislatívou minulý rok a usiluje sa o odvolanie Madura, navrhujúc jednak referendum a jednak úpravu právnej normy, ktorou by došlo ku skráteniu jeho funkčného obdobia zo šiestich na štyri roky. Maduro je momentálne približne v polovici svojho prezidentského mandátu.

Navrhovaná ústavná zmena bude v priebehu nasledujúcich dní predložená v parlamente do druhého čítania. Súd však rozhodol, že inkriminované opatrenie bude ústavné len vtedy, ak úspešne prejde referendom. Na Madurov mandát sa ale nebude dať aplikovať.

Táto legislatívna úprava „nebude môcť vstúpiť do platnosti okamžite“, rozhodol súd. Obľúbenosť socialistu Madura prudko klesla následkom hospodárskeho úpadku krajiny, vysokej inflácie a nedostatku výrobkov.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #Venezuela #Nicolas Maduro