Sýrske mierové rozhovory budú obnovené 10. mája

Budúci kolo sýrskych mierových rozhovorov by sa malo začať 10. mája. Oznámil to námestník ruského ministra zahraničných Michail Bogdanov. Práve prebiehajúce tretie kolo sa končí dnes v Ženeve.

27.04.2016 09:15
debata (1)

Rozhovory sú nepriame a ich prostredníkom je splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura. Dnes o 22:00 SELČ má o výsledku rokovania informovať Bezpečnostnú radu OSN.

V Ženeve sa nepodarilo podľa opozície dosiahnuť pokrok, pretože tretie kolo poznamenali obnovené boje, ktoré ohrozujú prímerie. Sýrska vládna delegácia s de Misturom rokovala ešte v utorok a rozhovory označila za užitočné. Opozícia sa z tohto kola rozhovorov na jeho konci stiahla kvôli bojom, ktoré sýrska armáda obnovila najmä v provincii Halab.

Cieľom rozhovorov je dohodnúť sa na prechodnej vláde, ktorá pripraví novú ústavu a voľby. Veľkou prekážkou v dohode sú spory o zapojenie prezidenta Asada do prechodného obdobia. Opozícia s ním nepočíta, vládna delegácia však trvá na tom, že táto téma nie je predmetom rozhovorov, pretože o prezidentovi sa môže rozhodnúť iba vo voľbách.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria