Europoslanci nechcú "bianko šek" pre Turecko v otázke víz

Implementácia dohody o navracaní migrantov medzi EÚ a Tureckom, jej právne aspekty a demokratická kontrola boli témou rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a holandským ministrom pre otázky migrácie Klaasom Dijkhoffom.

28.04.2016 22:42
debata (12)

Europoslanci zdôraznili, že kritéria pre liberalizáciu vízového režimu s EÚ, ktoré musí Turecko splniť do konca apríla, nemôžu byť predmetom vyjednávaní a EÚ nesmie vystaviť pre Ankaru „bianko šek“.

Predstavitelia niektorých politických skupín v pléne EP zdôraznili význam migračnej dohody medzi Bruselom a Ankarou, časť europoslancov bola ale vo svojich vyjadreniach kritickejšia. Títo poslanci EÚ obvinili z pokusu o presunutie celého problému do zahraničia a vyjadrili vážne obavy v súvislosti so situáciou utečencov, porušovaním základných práv a nedostatočnou slobodou médií v Turecku.

Mnoho zákonodarcov tiež spochybnilo právny základ dohody z 18. marca a vyslovilo pochybnosti o jej súlade s medzinárodným právom, najmä so Ženevským dohovorom, ako aj s Chartou základných práv EÚ. Niektorí europoslanci v tejto súvislosti pohrozili žalobou na Súdnom dvore EÚ.

Timmermans ubezpečil europoslancov, že Európska komisia „sa nebude zahrávať s platnými pravidlami“ a spresnil, že Ankara musí splniť všetkých 72 stanovených kritérií, potrebných na to, aby EÚ zrušila krátkodobú vízovú povinnosť pre občanov Turecka.

Európska komisia má na budúci týždeň v stredu rozhodnúť o tom, či odporučí členským štátom EÚ, aby do konca júna zrušili vízovú povinnosť pre občanov Turecka. To bola v marci jedna z hlavných požiadaviek Ankary pre uzavretie zmluvy s EÚ. Turecko na jej základe prijíma nelegálnych migrantov vyhostených z Grécka, ktorí sa tam dostali z tureckej pevniny.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Turecko #vízová povinnosť #utečenci