Bývalý dozorca v Osvienčime sa ospravedlnil, že celý život mlčal

Deväťdesiatštyriročný bývalý dozorca v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz v piatok prerušil svoje mlčanie počas súdneho procesu, v ktorom je obžalovaný z podielu na vražde najmenej 170.000 ľudí v jeho plynových komorách tábora.

29.04.2016 18:34
Nemecko, Osvienčim, Reinhold Hanning, súd Foto: ,
Bývalý dozorca z koncentračného tábora Osvienčim Reinhold Hanning.
debata (50)

Ospravedlnil sa za to, že neurobil nič, aby zastavil túto „nespravodlivosť“, uviedla agentúra DPA.

Podľa prokuratúry bol Reinhold Hanning poddôstojníkom divízie SS-Totenkopf, jednej z najobávanejších jednotiek nacistických Waffen-SS. Od januára 1943 do júna 1944 bol nasadený v koncentračnom tábore Auschwitz v Nemcami okupovanej časti Poľska.

Je obvinený zo spoluúčasti na vražde množstva ľudí, predovšetkým židov, dopravovaných do tábora z okupovaných častí Európy, ale aj Poliakov, Rómov, Sintov, homosexuálov a sovietskych vojnových zajatcov.

„Je mi to naozaj ľúto,“ povedal v piatok na súde v meste Detmold. „Hanbím sa, že som stál bokom a sledoval, ako dochádza k nespravodlivosti a neurobil som nič pre to, aby som tomu zabránil“.

Hanning vyjadril ľútosť, že bol súčasťou zločineckej organizácie, ktorá je zodpovedná za smrť mnohých nevinných ľudí a rozvrátenie nespočetného množstva rodín.

Hanning prehovoril po tom, ako jeho obhajca prečítal jeho 23-stránkové osobné vyhlásenie o jeho mladosti a čase, keď pôsobil v Auschwitzi. Vo vyhlásení priznal, že vedel o masových vraždách, ku ktorým v tábore dochádzalo, ale nevidel žiadnu cestu ako opustiť kariérnu dráhu, ktorá ho priviedla k funkcii dozorcu v Auschwitzi.

„Mlčal som dlho. Mlčal som celý môj život,“ dodal Hanning.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Osvienčim #koncentračný tábor #Auschwitz #Reinhold Hanning