Brazílsky prokurátor navrhuje stíhať exprezidenta Lulu

04.05.2016 10:00

Brazílsky generálny prokurátor Rodrigo Janot v utorok navrhol Najvyššiemu federálnemu súdu krajiny začať stíhanie voči bývalému prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi a desiatkam ďalších vysokých funkcionárov pre podozrenia z korupcie v súvislosti so štátnou ropnou spoločnosťou Petrobras. Informovali o tom miestne médiá.

Škandál okolo ropného gigantu Petrobras vrhol podozrenia na značnú časť brazílskej ekonomickej a politickej elity vrátane vládnucej ľavicovej Strany pracujúcich (PT) prezidentky Dilmy Rousseffovej.

Niekoľko firiem, medzi nimi aj veľké stavebné spoločnosti, je podozrivých z poskytovania miliardových úplatkov politikom s cieľom zaistiť si lukratívne zákazky od štátneho ropného koncernu.

Rousseffová samotná čelí procesu odvolávania, pričom hlasovanie o pozastavení výkonu jej funkcie je v senáte na programe 11. mája, pripomenula agentúra DPA. Rousseffová údajne pred verejnosťou kamuflovala obrovský štátny deficit. Prezidentka však proces odvolávania nazýva pokusom o štátny prevrat.

Podozrenia z korupcie sa netýkajú iba vládnej strany PT. Na zozname podozrivých generálnej prokuratúry je napríklad aj predseda dolnej komory brazílskeho parlamentu Eduardo Cunha zo Strany brazílskeho demokratického hnutia (PMDB), ktorý je jedným z architektov procesu odvolávania prezidentky Rousseffovej.

#korupcia #Brazília #prokurátor #exprezident
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku