Obama vyzval banky na boj proti fiktívnym spoločnostiam

Americký prezident Barack Obama v noci na sobotu apeloval na banky, aby boli aktívnejšie v boji proti netransparentnosti fiktívnych spoločností. Obamove slová súvisia s únikom dokumentov o rozsiahlom využívaní tzv. offshorových účtov na vyhýbanie sa plateniu daní a na prepieranie špinavých peňazí. Kauza je známa aj ako Panama Papers (Panamské dokumenty).

07.05.2016 09:11
Barack Obama Foto: ,
Americký prezident Barack Obama.
debata (12)

Americké ministerstvo financií vo štvrtok informovalo o záväznom predpise, na základe ktorého finančné inštitúcie v USA budú musieť identifikovať skutočných vlastníkov firiem registrovaných v Spojených štátoch. Doteraz banky v Spojených štátoch mali len všeobecnú povinnosť „poznať svojich klientov“, čo im nebránilo otvoriť účty v mene anonymných fiktívnych spoločností.

„Jedným z kľúčov, ktorý sa ponúka firmám a bohatým jednotlivcom, aby sa vyhli plateniu daní, je vytvoriť rad fiktívnych spoločností a sťažiť sledovanie peňazí, ktoré cirkulujú, a dlžných daní,“ vysvetlil Obama.

Offshorové spoločnosti registrované v Spojených štátoch boli v minulosti použité na obchádzaní amerických sankcií proti Iránu alebo na krytie nelegálnych príjmov od obchodníkov so zbraňami.

Obama v noci vyhlásil, že avizované opatrenia oznámené ministerstvom financií „veci zmenia“, ale nebudú stačiť, ak Kongres úplne nezruší možnosť vytvárať anonymné fiktívne spoločnosti v USA.

Podľa Obamu takáto pomoc zo strany Kongresu by zabránila daňovým únikom a praniu špinavých peňazí a hlavne by bola viedla k rešpektovaniu „základnej zásady“, že „zákony platia pre každého rovnako“.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #banky #USA #Barack Obama #panama papers #panamské dokumenty