Turecký prezident obvinil Európu z diktatúry a krutosti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu pokračoval v kritike európskych krajín a obvinil ich z "diktatúry" a "krutosti", pretože zatvárajú svoje hranice pred migrantmi a utečencami zo Sýrie.

08.05.2016 20:53
Erdogan Foto:
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
debata (59)

Podľa Erdogana európske krajiny nemajú „žiadne zľutovanie a žiadnu spravodlivosť“, informovala agentúra AP. Turecký prezident v sobotu vyhlásil, že jeho krajina nebude kvôli liberalizácii vízového režimu zo strany Európskej únie meniť svoje protiteroristické zákony.

Na zhromaždení svojich stúpencov v meste Malatya obvinil EÚ z podpory v Turecku zakázanej povstaleckej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Tí, ktorí naliehajú na zmenu tureckých protiteroristických zákonov, by mali podľa neho najprv odstrániť stany spred budovy Európskeho parlamentu v Bruseli.

Narážal na symboly PKK, ktoré podľa tureckých úradov boli nedávno zahliadnuté pri demonštráciách a v stanoch pred Európskym parlamentom. „Tí, ktorí nás kritizujú pre náš boj proti terorizmu, odložia demokraciu a slobody, keď bomby explodujú na ich vlastnom území,“ zdôraznil turecký prezident.

Aj v piatok tvrdil, že Turecko nebude kvôli liberalizácii vízového režimu meniť svoje protiteroristické zákony. EÚ odkázal, aby „išla svojou cestou“ s tým, že Turecko pôjde tou svojou. Povedal to deň po ohlásení odstúpenia premiéra Ahmeta Davotugla, ktorý dohodu s Bruselom vyrokoval.

Európska únia vyzvala Turecko, aby revidovalo svoje protiteroristické zákony výmenou za poskytnutie možnosti krátkodobého bezvízového cestovania do štátov EÚ. Ide o jedno z piatich dosiaľ nesplnených kritérií, na ktoré v súlade s touto dohodou musia pristúpiť turecké úrady.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Turecko #Recep Tayyip Erdogan