BR OSN zamietla žiadosť Ruska na rozšírenie teroristického zoznamu

Británia, Francúzsko, Spojené štáty a Ukrajina zablokovali v Bezpečnostnej rade OSN požiadavku Ruska, aby dve z radikálnych skupín bojujúcich v Sýrii boli zaradené k teroristickým organizáciám.

11.05.2016 14:14
debata (63)

Umožnilo by to rozšíriť boje aj proti týmto skupinám, z ktorých jedna je zapojená do mierových rokovaní sprostredkovávaných OSN. Ide o Ahrár aš-Šám a Džajš Islam, o ktorých zaradenie na teroristický zoznam Rusko požiadalo v apríli. Podľa Moskvy sú tieto organizácie napojené na sieť al-Kajdá a na organizáciu Islamský štát (IS).

Pre zaradenie organizácie na teroristický zoznam je potrebný súhlas všetkých 15 členov BR. Hovorca americkej misie pri rade povedal, že snaha Ruska ohľadom skupín, na ktoré sa vzťahuje prímerie, by „mala v čase, keď sa usiluje o upokojenie situácie v Sýrii, negatívny dopad“. Prímerie bolo prerokované koncom februára, v apríli začalo byť porušované a situáciu sa darí upokojovať len s pomocou lokálnych prímerí. Do stredajšieho večera má platiť pokoj zbraní v Halabe, kde od konca apríla zomrelo v bojoch asi 300 ľudí.

„Nie je vhodná chvíľa meniť orientáciu, naopak musíme znásobiť snahu o obmedzenie násilností,“ povedal podľa médií hovorca americkej misie.

Organizácia Džajš Islam je zastúpená v opozičnej vyjednávacej komisii HNC, ktorá sa zúčastnila minulých kôl mierových rokovaní v Ženeve. Rozhovory sprostredkovala OSN a pôsobila ako sprostredkovateľ medzi delegáciami vlády a jej oponentov. Nové kolo sa chystá na máj, ale vzhľadom k bojom v Sýrii je ohrozené.

Džajš Islam sa sústreďuje najmä v oblasti Damasku a stojí za ňou Saudská Arábia. Organizáciu Ahrár aš-Šám financujú Turecko a niektoré krajiny Perzského zálivu a organizácia je radená k dôležitým opozičným skupinám. Jej členovia však bojovali spolu s frontom An-Nusrat, ktorý sa hlási k al-Kajde a je rovnako ako IS považovaný za teroristickú skupinu.

Rusko chcelo zmenu statusu oboch organizácií presadiť do stretnutia medzinárodnej skupiny ISSG, ktorá sa má zísť 17. mája vo Viedni. Rokovania povedú spoločne Rusko a USA. Rokovať sa má o pokoji zbraní a politickom riešení sýrskej krízy. Už na minulých stretnutiach sa členovia ISSG pokúšali dohodnúť, ktorá skupina je alebo nie je teroristická. Kvôli názorovým sporom sa však nezhodli.

Šéf vyšetrovacej komisie OSN Paulo Pinheiro vyhlásil, že krajiny podporujúce mierový proces v Sýrii musia prinútiť bojujúce strany zastaviť útoky na také ciele, akými sú nemocnice. Tieto krajiny podľa neho majú zaistiť, aby bojujúce strany brali zreteľ na civilistov. Pri nedávnych útokoch boli civilisti zasiahnutí pri náletoch, paľbe zo zeme aj raketami, povedal Pinheiro, ktorého komisia sa zaoberá vyšetrovaním prípadných vojnových zločinov. „Tí, ktorí nedodržiavajú vojnové zákony, musia pocítiť dôsledky,“ povedal.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #BR OSN #teroristická organizácia