Vládne sily vo štvrtok prehradili cestu konvoju s humanitárnou pomocou, ktorý mal pritom všetky potrebné povolenia od sýrskych úradov. Následne vládni vojaci spustili mínometnú paľbu smerom na mesto, kde sa zhromaždili civilisti čakajúci na pomoc. Podľa miestnych zdrojov si paľba vyžiadala dve obete na životoch a piatich zranených, spresnil Le Monde s tým, že zahynuli otec a jeho syn.
Darájá je baštou povstalcov a nachádza sa blízko vojenského letiska Mazza, najväčšieho v okolí Damasku, z čoho vyplýva aj jej strategický význam. Mesto bolo svojho času jedným z prvých, ktoré sa postavili proti režimu prezidenta Bašára Asada, pripomína Le Monde.
Štyri roky v obliehaní
Od centra Damasku, kde sídlia pobočky svetových humanitárnych organizácií, toto predmestie delí menej ako desať kilometrov. Pred revolúciou tam žilo asi 100-tisíc ľudí, z ktorých väčšina však po vypuknutí bojov ušla.
Od novembra 2012, keď Darájá začali obliehať vládne sily, do mesta nevošiel žiadny konvoj s humanitárnou pomocou. Ešte pred tým, v auguste roku 2012, vládne jednotky v meste spáchali masaker, ktorého obeťou sa stalo 350 ľudí, čím sa zapísal medzi najzávažnejšie za päť rokov občianskej vojny v Sýrii. Na mesto boli zhodené tisíce barelových bômb, čo prispelo k zničeniu mesta, kde je teraz neobývateľných 90 percent budov.
V Darájá momentálne žije do 8-tisíc ľudí, ktorí prežívajú vďaka jednému jedlu denne: šošovicovej polievke, hrsti ryže a niekoľkým listom šalátu, píše spravodajca Le Monde.
Dočkajú sa pomoci?
Zblíženie pozície Moskvy a Washingtonu, pokiaľ ide o urovnanie občianskej vojny v Sýrii, sa v marci v krajine premietlo do krátkodobého prímeria, čo aj sýrsku vládu prinútilo k ústupkom.
Od začiatku roka sa tak humanitárna pomoc v Sýrii dostala k 250-tisíc ľuďom v obliehaných lokalitách. Celkovo však v režime blokády žije 410-tisíc Sýrčanov.
Ako uviedol Le Monde, Damask, ktorý sa v tejto záležitosti nikdy nevyznačoval veľkou flexibilitou, v zmenených pomeroch napokon povolil dodávku humanitárnej pomoci aj pre obyvateľov Darájá. Odobril však len vyslanie štyroch kamiónov, ktoré privážali chirurgické súpravy, lieky, očkovacie látky, ale s výnimkou sušeného mlieka pre deti žiadne potraviny.
Ani táto pomoc sa nakoniec nedostala k obyvateľom mesta, ktorí sa obávajú, že ich postihne osud inej obkľúčenej lokality – Madájá -, kde v roku 2015 od hladu zomrelo podľa odhadov 30 ľudí. Humanitárna pomoc do tohto mesta dorazila až v januári tohto roku.