Kandidáti na rakúskeho prezidenta pred voľbami burcovali voličov

Finále kampane pred nedeľňajším rozhodujúcim druhým kolom volieb rakúskeho prezidenta obaja kandidáti využili na burcovanie voličov, menej sa venovali kritike svojho konkurenta. Víťaz prvého kola a kandidát Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer sa na záverečnom mítingu vymedzil voči utečencom, odmietol prehlbovanie integrácie EÚ a vstup Turecka do únie. Jeho súper a kandidát zelených Alexander Van der Bellen zase označil voľby za mimoriadne dôležité pre ďalšie smerovanie Rakúska.

20.05.2016 21:23
Rakúsko, Norbert Hofer Foto: ,
Prezidentský kandidát Slobodnej strany Rakúska Norbert Hofer (v strede) počas volebného mítingu vo Viedni.
debata (5)

„Keď pracovný trh nedokáže prijať ďalších ľudí a osoby, ktoré prichádzajú do Rakúska a zaťažujú sociálny systém, keď nie je šanca na ich integráciu, tak musíme čestne a otvorene povedať, že nemôžeme nechať hranice otvorené,“ povedal Hofer na jednom námestí mimo centrum rakúskej metropoly.

Jeho zhruba pol hodiny trvajúci prejav, počas ktorého Hofer niekoľkokrát vyhlásil, že bude budúcim rakúskym prezidentom, často sprevádzal potlesk davu ľudí. „Máme povinnosť a zodpovednosť rozvíjať túto nádhernú krajinu. Tým ľuďom, ktorí si našu krajinu nevážia, ktorí sa zapojili do vojny v mene Islamského štátu alebo ktorí znásilňujú ženy, tým hovorím, že nemôžu byť v Rakúsku. Rozlišujeme medzi tými, ktorí s nami chcú budovať Rakúsko, a tými, ktorí chcú túto krajinu zničiť,“ uviedol.

Štyridsaťpäťročný Hofer sa tiež vyslovil proti hlbšej integrácii v rámci EÚ. „Myšlienka, že by sa Európska únia mala premeniť na centralizovaný štát a že by došlo k odstráneniu princípu jednomyseľnosti (hlasovania) o dôležitých otázkach, je zlým modelom. Nie sme spojenými štáty európskymi,“ povedal. Postavil sa tiež proti vstupu Turecka do EÚ.

Kým súčasťou Hoferovho mítingu bol tiež koncert hudobníkov, zhromaždenie Van der Bellena v parku neďaleko historického centra Viedne vyznelo oveľa menej pompézne. „V týchto voľbách ide o smerovanie krajiny. Ide o výber medzi otvoreným proeurópskym Rakúskom, na ktoré môžeme byť hrdí, a niečím, čo je malé alebo spiatočnícke,“ povedal sedemdesiatdvaročný Van der Bellen, ktorý je známy oveľa vrúcnejším postojom k utečencom ako Hofer a FPÖ.

Hoci podľa skoršieho prieskumu je Hofer miernym favoritom nedeľňajšieho hlasovania, Van der Bellen sa nevzdáva. „Mám pocit, že sa zdvíhame, že sa u ľudí každého veku niečo pohlo,“ povedal o volebnej kampani.

Niektorí zo stoviek sympatizantov Van der Bellena si na míting priniesli okrem iného plagáty s nápisom „Next Stop – Hofburg“, teda „Ďalšia zastávka – Hofburg“, čo je sídlo rakúskeho prezidenta. Hoci Van der Bellena vo voľbách podporujú Zelení, na jeho mítingu rovnako ako v celej jeho kampani dominovala žltá farba.

Prezidentské voľby môžu výrazne zmeniť politickú mapu Rakúska. Už po prvom kole volieb hlavy štátu a debaklu sociálnodemokra­tického kandidáta rezignoval kancelár Werner Faymann, ktorého v čele koaličného kabinetu aj sociálnej demokracie nahradil Christian Kern.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Rakúsko