Egypt zverejnil prvé zábery trosiek z havarovaného lietadla EgyptAir

Egyptská armáda zverejnila v sobotu prvé fotografie trosiek z lietadla EgyptAir, ktoré sa vo štvrtok zrútilo do Stredozemného mora počas letu z Paríža do Káhiry. Zábery umiestnené na facebookovej stránke armádneho hovorcu zachytávajú zrejme časti trupu havarovaného stroja, ako aj sedadlá, záchranné vesty a osobné predmety cestujúcich, informuje agentúra DPA.

21.05.2016 09:17 , aktualizované: 18:46
egyptair, trosky lietadla, Foto:
Trosky havarovaného lietadla spoločnosti Egyptair.
debata (19)

Nález prvých trosiek, vrátane častí tiel a batožiny, hlásila armáda v piatok z oblasti vzdialenej od egyptského pobrežia približne 290 kilometrov. Agentúra AP uviedla, že jedna z odfotografovaných záchranných viest sa zdá byť nepoškodená, zatiaľ čo útržok látky na inom zábere môže pochádzať z detskej prikrývky alebo spacieho vaku.

Francúzski vyšetrovatelia potvrdili zadymenie lietadla EgyptAir

Francúzsky úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd potvrdil v sobotu informácie, podľa ktorých boli krátko pred štvrtkovým zrútením egyptského lietadla do Stredozemného mora zaznamenané hlásenia o zadymení jeho vnútrajška.

Podľa vyjadrenia hovorcu Sébastiena Bartheho pre agentúru AP odoslal automatický systém lietadla pozemným zariadeniam správy nasvedčujúce prítomnosti dymu na viacerých miestach. Detektory ho zachytili niekoľko minút pred tým, ako let EgyptAir číslo 804 z Paríža do Káhiry zmizol z obrazoviek radarov, príčina je však zatiaľ neznáma.

Prijaté automatické hlásenia podľa Bartheho „vo všeobecnosti znamenajú vypuknutie požiaru“. „Nevyvodzujeme z toho žiadne závery. Čokoľvek navyše sú len číre dohady,“ doplnil hovorca francúzskeho Úradu pre vyšetrovanie a analýzu bezpečnosti civilného letectva (BEA).

Špecializovaný internetový portál The Aviation Herald zverejnil v piatok informácie, podľa ktorých detektory v havarovanom lietadle zaznamenali krátko pred stratou kontaktu dym v priestoroch toalety, čo môže znamenať, že na palube vypukol požiar.

Egyptská armáda zverejnila prvé snímky trošiek... Foto: SITA
egyptair, trosky lietadla, Egyptská armáda zverejnila prvé snímky trošiek havarovaného lietadla spoločnosti Egyptair.

Dym na toalete a v priestoroch elektroinštalácie lietadla mal byť zaznamenaný iba niekoľko minút pred stratou kontaktu s posádkou stroja. Údaje zverejnil v piatok letecký portál Aviation Herald, pričom majú pochádzať z automatického systému sledovania lietadla (ACARS), ktorý zhromažďuje údaje pre letecké spoločnosti.

Dym na toalete Airbusu A320 mali detektory zaznamenať vo štvrtok o 02.26 h. O minútu neskôr sa spustil alarm. Systém ACARS odoslal posledný záznam o 02.29 h, kontakt s lietadlom sa stratil o štyri minúty neskôr – o 02.33 h, uvádza Aviation Herald. Portál tvrdí, že letové údaje zo systému ACARS získal od troch rôznych nezávislých zdrojov.

Reuters pripomenul, že citované informácie sa bezprostredne nepodarilo potvrdiť a americký predstaviteľ ich označil za nepodložené fámy. Let 804 z Paríža do Káhiry so 66 ľuďmi na palube zmizol vo štvrtok skoro ráno nad južnou oblasťou Stredozemného mora.

V oblasti Stredozemného mora ležiacej približne 290 kilometrov severne od egyptského pobrežia medzitým pokračuje pátranie po ďalších častiach zničeného airbusu vrátane tzv. čiernych skriniek, ktorých obsah by mohol byť kľúčom k zisteniu príčiny havárie.

Let 804 z Paríža do Káhiry so 66 osobami na palube zmizol vo štvrtok nadránom nad južnou oblasťou Stredozemného mora. Egyptská vláda v piatok oznámila, že haváriu nikto neprežil.

Francúzsky minister sa stretol s príbuznými cestujúcich z havarovaného lietadla

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault sa stretol s rodinnými príslušníkmi cestujúcich z egyptského lietadla, ktoré sa zrútilo vo štvrtok do Stredozemného mora počas letu z Paríža do Káhiry.

Cieľom schôdzky v Paríži bolo informovať pozostalých po obetiach havárie o aktuálnom stave pátrania po zvyškoch zničeného airbusu, na ktorom sa podieľajú Egypt, Grécko a Francúzsko, informuje agentúra DPA.

Ayraultov rezort uviedol, že okrem rodinných príslušníkov cestujúcich na dnešné stretnutie pozval aj veľvyslancov ďalších krajín, z ktorých cestujúci a členovia posádky pochádzali. Minister medzitým opätovne varoval pred špekuláciami o možných príčinách havárie.

Trosky havarovaného lietadla spoločnosti Egyptair. Foto: SITA
egyptair, trosky lietadla, Trosky havarovaného lietadla spoločnosti Egyptair.

Medzi obeťami havárie letu EgyptAir bol manažér, odborník z UNESCO, fotograf

Medzi 66 ľuďmi, ktorí sa nachádzali na palube havarovaného lietadla spoločnosti EgyptAir, boli aj manažér mimoriadne obľúbený u svojich kolegov, odborník na jazyky a históriu či matka starajúca sa o dcéru chorú na rakovinu. Tlačová agentúra AP priniesla v piatok v krátkosti životné príbehy niektorých obetí.

  • Ahmed Helal bol riaditeľom výrobného podniku americkej spoločnosti Procter and Gamble v severofrancúzskom meste Amiens. Jeho smrť otriasla celým mestom. Tento 41-ročný muž so širokým úsmevom, francúzsko-egyptský občan, manžel a otec bol vo firme milovanou osobnosťou. Firma na výrobu spotrebného tovaru, vrátane známych detských plienok Pampers, označila jeho nezvestnosť za „obrovskú stratu“. Helal cestoval na dovolenku, keď sa lietadlo smerujúce z Paríža do Káhiry zrútilo vo štvrtok 19. mája skoro ráno do Stredozemného mora pri gréckom ostrove Kréta. Hovorkyňa firmy povedala pre agentúru AP, že „Helala si jeho zamestnanci mimoriadne cenili. Bol naozaj výnimočný.“ Po príchode do firmy Procter and Gamble v jeho rodnom Egypte v roku 2000 zastával rôzne riadiace funkcie. V roku 1999 získal diplom strojného inžiniera na American University v Káhire.
  • Mohammed Saleh Zayada bol 62-ročný odborník z UNESCO, ktorý sa špecializoval na preklad a históriu a mal štyroch bratov. Zayadov brat Málik povedal, že jeho starší súrodenec smeroval cez Egypt do Sudánu, kde chcel navštíviť príbuzných a žialiť s nimi nad stratou matky, ktorá zomrela len štyri dni pred haváriou lietadla. Do Sudánu mal odcestovať desať dní pred pádom Aibusu A320, ale kvôli práci let odložil. „Chcel vidieť matku ešte pred jej smrťou. Cítil sa tak zle, že to nestihol,“ dodal brat. Málik povedal, že s bratom – sudánsko-francúzskym občanom – sa rozprával pred tým, ako nastúpil do lietadla, a že naňho vo štvrtok čakal na letisku v Chartúme. Tam sa dozvedel, že lietadlo je nezvestné. „Bol to obrovský šok a veľa zmätku,“ dodal brat, ale rodina vtedy ešte mala nádej. „Keď nám povedali, že havarovalo, nádej sa stratila.“ Málik uviedol, že po jeho bratovi zostala vo Francúzsku manželka a štyri deti, najmladšie má desať rokov.
  • Francúz Pierre Heslouin bol 74-ročný poradca pre riadenie firiem z parížskeho predmestia Val-de-Marne. Počas svojho výletu chcel stráviť istý čas aj so 41-ročným synom, ktorý žije v Londýne. Rodina pritom ešte smútila nad smrťou Pierrovej manželky Edith, ktorá zomrela po dlhom boji s chorobou. Heslouin zanechal po sebe štyri ďalšie deti a deväť vnúčat. Francúzske celoštátne a miestne médiá napísali, že bol všeobecne vážený a obľúbený za to, že pomáhal bezdomovcom vrátiť sa znovu do pracovného pomeru, a za prácu v miestnej samospráve.
  • Sahar Khogaová, Saudskoarabka, pracovala 13 rokov na veľvyslanectve svojej krajiny v Káhire. V Paríži bola za 22-ročnou dcérou Sally, ktorá sa tam lieči na rakovinu. Podľa slov sesternice sprevádzali Sahar na ceste aj príbuzní, vrátane jej sestry so synmi. Sestra a jej synovia sa vrátili do Saudskej Arábie dva dni pred haváriou lietadla. V Paríži zostali len Sahar a jej dcéra Sally.
  • Pascal Hess bol fotograf na voľnej nohe a pracoval v hudobnej oblasti. Pochádzal z mesta Evreux vo francúzskom regióne Normandia. Do Egypta cestoval na dovolenku, kde chcel navštíviť priateľa a letovisko na pobreží Červeného mora. Miestne médiá napísali, že 50-ročný muž takmer zmeškal výlet, lebo nevedel nájsť pas. Našiel ho až po niekoľkých dňoch hľadania. Na videu z roku 2010 na YouTube je Hess nafilmovaný v čiernej košeli a v typických slnečných okuliaroch. Rozpráva o tom, ako svojím fotoaparátom zachytáva energiu a nadšenie na miestnych rockových koncertoch.
  • Na palube letu sa nachádzal aj študent, ktorý absolvoval výcvik na prestížnej francúzskej vojenskej akadémii Saint-Cyr, ale cestoval do Čadu za rodinou, aby spolu s ňou smútil nad smrťou matky. Pracovník na čadskom veľvyslanectve v Paríži povedal, že nemenovaný študent „chcel vyjadriť rodine sústrasť a utešiť ju“.
  • Ďalším pasažierom bol Egypťan, ktorý sa vracal domov z liečby vo Francúzsku. Uviedli to dvaja jeho priatelia, ktorí prišli na parížske letisko Charlesa de Gaulla. „Trhá mi to srdce,“ povedal jeden z nich.

Letuška „predpovedala“ svoj koniec v mori

Samar Izadínová (26), letuška z havarovaného airbusu spoločnosti Egypt Air (na snímke), niekoľkokrát pred tragédiou „predpovedala“, že skončí v morských hlbinách. Podľa televízie Al Arábia ešte 26. septembra 2015 zverejnila na svojej stránke na jednej zo sociálnych sietí fotomontáž , na ktorej letuška v premočenej rovnošate stojí po kolená vo vode a za jej chrbtom padá do mora lietadlo.

Aj podľa jej priateľov často zverejňovala výňatky z Koránu, v ktorých sa spomína smrť. Samar začala ako letuška pracovať v spoločnosti Egypt Air v roku 2014, predtým bola zamestnankyňa jedného egyptského mobilného operátora.

(ta)

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #zrútenie lietadla #Airbus A320 #Egypt Air