Jobbik: Hofer nevyhral, ale voľby v Rakúsku boli aj tak historické

Maďarská ultrapravicová strana Jobbik s ľútosťou vzala na vedomie, že prezidentský kandidát Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer nevyhral, a to napriek očakávaniam a odhodlanej práci rakúskych národniarov. Populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) zase ocenila množstvo hlasov, ktoré získal.

23.05.2016 22:44
Norbert Hofer Foto: ,
Neúspešný prezidentský kandidát pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska Norbert Hofer.
debata (37)

„Norbert Hofer síce teraz nevyhral, Jobbik aj napriek tomu považuje víkendové prezidentské voľby za historické z hľadiska rakúskej aj európskej politiky,“ cituje spravodajský server Alfahir.hu poslanca Jobbiku Mártona Gyöngyösiho.

Novým rakúskym prezidentom bude niekdajší líder Zelených Alexander Van der Bellen. Rozhodlo sa o tom v nedeľňajšom druhom kole volieb hlavy štátu. Van der Bellena podporilo v druhom kole volieb celkove dva milióny 254 484 voličov, čo zodpovedá zisku 50,35 percenta hlasov, jeho súper získal hlasy dvoch miliónov 223 458 oprávnených občanov, čo v prepočte predstavuje 49,65 percenta hlasov.

V týchto voľbách podľa poslanca Jobbiku politické sily 20. storočia už v prvom kole vypadli, čím sa ukázala túžba Rakúšanov po skutočnej zmene. Minimálny rozdiel medzi Van der Bellenom a Hoferom svedčí o tom, že národná voľba má svoje opodstatnenie, ako aj o tom, že výrazný podiel Rakúšanov vidí v FPÖ silu, ktorá dokáže viesť Rakúsko.

Maďarský poslanec Európskeho parlamentu za opozičnú stranu Párbeszéd (Dialóg) Benedek Jávor na Facebooku poznamenal, že médiá sa v súvislosti s rakúskymi prezidentskými voľbami nezaoberali nikým tak intenzívne, ako kandidátom pravicovej radikálnej strany FPÖ. Podľa Jávora je dôležitým ponaučením z týchto volieb to, že zlyhali dve strany, ktoré v Rakúsku vládli 70 rokov.

Spriaznené strany

Populistická Alternatíva pre Nemecko ocenila množstvo hlasov, ktoré získal porazený kandidát Norbert Hofer, ktorého Slobodná strana Rakúska má k AfD názorovo blízko.

Strana AfD gratulovala Van der Bellenovi k víťazstvu, zároveň však vyzdvihla Hoferov výsledok – 49,7 percenta hlasov. Porazený kandidát podľa nemeckej strany zastával odvážne pozície v názore na utečeneckú krízu, keď žiadal zastavenie príchodu utečencov.

„Veľká podpora pre Hofera jasne ukázala, že čím stále viac ľudí dáva prednosť rozumu pred utópiou a nenecháva sa zmiasť rečami o tom, že alternatívy neexistujú,“ uviedol v tlačovom vyhlásení podpredseda AfD Jörg Meuthen.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Rakúsko #Jobbik #Norbert Hofer