Po Brexite by mohol byť Gibraltár opäť španielsky

Predseda vlády Gibraltáru Fabian Picardo vzbudil rozruch svojím sobotňajšom vyhlásením, že v prípade vystúpenia Británie z EÚ bude Gibraltár zvažovať svoje pripojenie k Španielsku. Picardo sa tiež posťažoval, že toto riešenie nikoho ani nenapadlo, pretože obyvatelia Gibraltáru sú v diskusii o takzvanom brexite zabudnutí.

29.05.2016 21:55
debata (33)

„Ak chce mať Gibraltár prístup k jednotnému trhu, mali by sme sa vrátiť k zváženiu myšlienky pripojiť sa k Španielsku,“ vyhlásil Picardo v rozhovore pre britskú televíziu Sky News. Dodal, že súčasný španielsky minister zahraničia jasne vyhlásil, že vystúpenie Británie z EÚ by znamenalo uzavretie španielskych hraníc pre obyvateľov tohto britského zámorského územia.

Gibraltár leží v najjužnejšom cípe Pyrenejského polostrova a na severe má hranice so Španielskom, ktorého bol do roku 1713 súčasťou. Už dlhé desaťročia vedú obe krajiny spory o toto asi sedem kilometrov štvorcových veľké územie s 28-tisíc obyvateľmi.

Premiér Gibraltáru Picardo povedal agentúre AP, že španielsky minister zahraničia José Manuel García-Margallo varoval, že vláda ľudovcov bude v prípade brexitu požadovať, aby sa Gibraltár ako zvrchované územie pripojil k Španielsku. Pokiaľ bude chcieť mať prístup na trh EÚ.

Tri dni po referende v Británii o jej zotrvaní v EÚ, ktoré sa koná 23. júna, sa však v Španielsku uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Podľa Picarda by vraj španielski socialisti, ktorí sú teraz hlavnou opozičnou stranou, neboli proti tomu, aby hranice s Gibraltárom zostali otvorené. Uznávajú totiž, že toto maličké územie je „dôležitým hráčom na ekonomickom fronte“. Vytvára totiž rad pracovných miest pre asi 10-tisíc ľudí v regióne.

Doterajšie prieskumy verejnej mienky neprinášajú jasné odhady výsledkov britského hlasovania. Na Gibraltári však bude podľa prieskumov hlasovať 90 percent pre zotrvanie Británie v únii.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Veľká Británia #Gibraltár #Brexit