Európska komisia chystá fond na zastavenie migrácie

Radom "pozitívnych a negatívnych stimulov" chce Európska komisia motivovať k spolupráci a partnerstvu pri riešení migračnej krízy kľúčové krajiny z Afriky a Blízkeho východu.

07.06.2016 07:21 , aktualizované: 16:20
debata (103)

Plán má v nasledujúcich piatich rokoch podporiť najmenej osem miliárd eur, uviedol dnes v Štrasburgu podpredseda komisie Frans Timmermans. Na jeseň EK navyše navrhne vznik ďaleko väčšieho investičného fondu, ktorý by mal podporovať rozvoj konkrétnych krajín.

Jedným z cieľov tejto metódy „cukru a biča“ je podľa predstáv EK napríklad oveľa ochotnejšia súčinnosť krajín pri readmisii tých ich občanov, ktorí v únii nezískali azyl. V prípade ochoty spolupracovať by štáty ako Nigéria, Mali alebo Etiópia mali mať šancu na výraznejšiu európsku podporu a užšie partnerstvo v mnohých oblastiach. Nový prístup má byť úzko prepojený s úniovou rozvojovou a obchodnou politikou. Pre spolupracujúce krajiny by z neho preto mali plynúť výhody a naopak tiež „dôsledky“ pre tých, ktoré súčinnosť s EÚ odmietnu.

Najbližšie k dohode je Jordánsko a Libanon

Komisia plánuje s kľúčovými štátmi dohodnúť príslušné „pakty“, najďalej sú Jordánsko a Libanon. V zásade ide o programy spolupráce šité na mieru každej krajine s ohľadom na jej konkrétne potreby aj na to, či je krajinou pôvodu, krajinou tranzitu alebo hostí veľké množstvo utečencov.

Únia má pritom využiť všetky dostupné politiky – od obchodu a rozvojovej pomoci cez bezpečnosť až po kultúrnu spoluprácu.

Komisia dnes zdôraznila, že k úspechu bude tiež potrebné, aby vec vzali za svoju a podieľali sa na nej diplomaticky, finančne i technicky tiež štáty dvadsaťosmičky.

Únia je pripravená na investície do dlhodobého rozvoja

Krátkodobým cieľom je nielen zníženie počtov topiacich v Stredozemnom mori, ale predovšetkým výrazný nárast počtu návratov tých migrantov, ktorí nemajú v Európskej únii právo na azyl.

Komisia chce však predovšetkým dosiahnuť, aby utečenci zostávali čo najbližšie svojich domovov a na dlhú a nebezpečnú cestu do Európy sa vôbec nevydávali.

Dlhodobým cieľom tak má byť riešenie základných príčin migrácie, predovšetkým zlepšením životných podmienok v krajinách pôvodu migrantov.

„Sme pripravení posilniť našu finančnú a operačnú podporu a investovať do dlhodobého ekonomického a sociálneho rozvoja, bezpečnosti, vlády práva a ľudských práv,“ poznamenala dnes šéfka úniovej diplomacie Federica Mogheriniová.

Únia predpokladá skorý dohovor s kľúčovým Jordánskom a Libanonom, na ktorých území sú milióny sýrskych utečencov. Úzko spolupracovať chce s Nigerom, Nigériou, Senegalom, Mali a Etiópiou, predpokladá tiež posilnenie spolupráce s Tuniskom a Líbyou, kde podporuje vládu národnej jednoty.

Osem miliárd eur do roku 2020

Do roku 2020 by sa malo v súlade s plánom vynaložiť približne osem miliárd eur, uviedol dnes Timmermans. Plánom je tiež novo využiť a „preorientovať“ existujúce európske programy. Už vlani v novembri sa EÚ na úzkej spolupráci s africkými štátmi dohodla na summite v maltskej metropole Valette.

Na jeseň plánuje komisia prísť s návrhom na vznik nového finančného nástroja, súčasti budúceho Plánu vonkajších investícií, modelovaného podľa Európskeho fondu strategických investícií (EFSI), ktorým sa komisia snaží podporiť rast európskej ekonomiky.

103 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #utečenci